Suudi Arabistan petrolde birinci sıraya yükseldi

Suudi Arabistan petrolde birinci sıraya yükseldi

Suudi Arabistan, petrol üretiminde ABD'yi geride bıraktı ve dünyada birinci sıraya yükseldi

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) aylık Petrol Piyasası Raporu'na göre ağustos ayında Suudi Arabistan'ın toplam ham petrol ve petrol ürünleri üretimi günlük ortalama 12.6 milyon varile ulaştı. ABD ise günlük 12.2 milyon varilde kaldı.

Bu süreçte ABD'den daha fazla petrol üreten Suudi Arabistan, Nisan 2014'ten sonra yeniden zirveye çıktı. Düşük petrol fiyatları, ABD'de yüksek bedellerle üretim yapan petrol üreticilerini olumsuz etkiledi. ABD'nin toplam petrol üretimi mayıstan itibaren ortalama 460 bin varil azaldı.

Suudi Arabistan'ın düşük maliyetli petrol sahaları ise ülke üretimine katkıda bulundu. Yine mayıstan bu yana söz konusu sahalar, ülkenin petrol üretimini günlük ortalama 400 bin varil artırdı. ABD'li petrol üreticilerinin yatırım, gelir ve üretim seviyelerinde gerilemeye neden olan düşük petrol fiyatları, bu ülkenin ham petrol üretimini de olumsuz etkiliyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre Nisan 2015'te ülkede ham petrol üretimi 1971'den bu yana en yüksek seviye olan günlük ortalama 9.6 milyon varile yükselmişti. Petrol fiyatlarının uzun süre düşük kalması nedeniyle ABD'nin ham petrol üretimi bu yılın haziran ayında günlük ortalama 8.7 milyon varile geriledi. EIA'nın bu ay yayınlanan Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu'na göre düşük petrol fiyatları ABD'deki üreticileri olumsuz etkilemeye devam edecek. Ülkenin ham petrol üretiminin gelecek yıl günlük ortalama 8.5 milyon varile düşeceği tahmin ediliyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.