1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Suudi Arabistan Türkiye’den hayvansal ürün ithalatını yasakladı
Suudi Arabistan Türkiye’den hayvansal ürün ithalatını yasakladı

Suudi Arabistan Türkiye’den hayvansal ürün ithalatını yasakladı

Suudi Arabistan, Türkiye'den hayvansal ürün ithalatını askıya alma kararı aldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Suudi Arabistan, Türkiye'den hayvansal ürün ithalatını askıya alma kararı aldı.

Karar kapsamında 15 Kasım 2020 itibariyle Türkiye'den et, süt, yumurta, bal ve balık gibi ürünlerin ithal edilmesi yasaklanacak.

Karar, Riyad Ticaret Müşavirliği tarafından, Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nde alınan bir Nota'ya atıfla, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından ilgili ihracatçı birliklerine yazılı olarak iletildi.

Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat'ın haberine göre, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, "Suudi Arabistan siyasi nedenlerden dolayı su ürünleri ve hayvansal mamullerine uyguladığı ambargoyu 15 Kasım 2020 tarihinden itibaren tamamen uygulamaya geçiriyor. Geçen yıl ki oniki aylık 92 milyon dolarlık ihracatımızla altıncı büyük ihracat pazarımız konumunda olan Suudi Arabistan, son oniki aylık ihracatımızın 79 milyon dolara gerilemesi nedeniyle dokuzuncu büyük ihracat pazarımız konumuna geldi. Zaten Ekim 2020 ihracatımızda Suudi Arabistan, 2 milyon dolarlık ithalatı ile ilk yirmi pazarımız arasında dahi yer almıyor. Bu karar sonucu Suudi Arabistan'a ihracatımız sıfırlanacak ama toplam 2.5 milyar dolarlık yıllık ihracatımız pek etkilenmeyecektir" ifadelerine yer verdi.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.