1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Suudi Arabistan'da 'kemer sıkma dönemi': KDV yüzde 5'ten 15'e çıkarıldı
Suudi Arabistan'da 'kemer sıkma dönemi': KDV yüzde 5'ten 15'e çıkarıldı

Suudi Arabistan'da 'kemer sıkma dönemi': KDV yüzde 5'ten 15'e çıkarıldı

Suudi Arabistan'da katma değer vergisi yüzde 5'ten yüzde 15'e çıkarıldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan'ın mayıs ayında açıkladığı KDV'deki artış, ülkenin ana gelir kaynağı petrol sektöründeki fiyatların yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle düşüşe geçmesi sonucu uygulanmaya başladı.

BloombergHT'nin aktardığına göre, petrol sektöründeki yüzde 4,6'lık daralmanın sonucu olarak, Suudi Arabistan ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1 küçüldü.

Küresel üretimin neredeyse durmasına yol açan Covid-19 salgını sebebiyle ham petrole olan talebin azalması sonucu ülkede petrol gelirlerinde tarihin en kötü ilk çeyrek rakamları kaydedildi.

Riyad yönetimi 2020 için öngörülen devlet harcamalarını 13,3 milyar dolara düşürdü. Ülke koronavirüs salgınından önce planlanan 220 milyar riyale (58.7 milyar dolar) ek olarak 100 milyar riyal (26.7 milyar dolar) daha borçlanacak.

Maliye Bakanı Cedan, 11 Mayıs'ta açıkladığı kemer sıkma önlemleri kapsamında 1 Temmuz'dan itibaren KDV'nin yüzde 15 olarak uygulanacağını bildirmişti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler