Suudi Arabistan'dan ABD'ye gizli ziyaret

Suudi Arabistan'dan ABD'ye gizli ziyaret

Suudi Prens Halid bin Selman'ın ikili ilişkilerdeki sorunları konuşmak üzere ABD'ye geçtiği bildiriliyor. Ziyaretin iki devlet tarafından da gizlenmeye çalışması dikkat çekiyor.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in oğullarından Prens Halid bin Selman bugün ABD'nin başkenti Washington'a bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Prens Halid bin Selman'ın ABD dışişleri bakanıyla görüşmesi planlanırken Başkan Joe Biden ile görüşmesinin de ihtimal dahilinde olduğu belirtiliyor.

Gizli bir ziyaret

Bu ziyarete yönelik ABD ve Suudi Arabistan resmi medyalarının yaptığı perdeleme dikkat çekiyor. İki devletin de bu ziyaretin dünya kamuoyunca olabildiğince bilinmemesini istediği belirtiliyor.

Suudi Arabistan, Trump yönetimiyle oldukça iyi ilişkilere sahipti. Kasım 2020 ABD başkanlık seçimlerinde Suudi yönetimi Trump'ı desteklediğini saklamamıştı. Bu şartlarda seçimi Biden'ın kazanmasının Suudi yönetimi için oldukça olumsuz etkiler oluşturabileceği değerlendirmeleri yapılmıştı.

ABD-Suudi Arabistan ilişkileri halen istenilen boyutta değil

Ocak 2021'de göreve başlayan Biden yönetimiyle Suudi Arabistan arasında halen ciddi bir iletişim kanalı tesis edilemediği belirtiliyor. Bunda sadece ikili ilişkilerdeki sorunların değil, ABD medyasında da açıkça eleştirilen Biden yönetiminin dış politikada yavaş davranmasının da etkili olduğu bildiriliyor.

Bu ziyaretin ikili ilişkilerde yeni bir işbirliği tesis etmekten çok ABD'de yönetim değişikliğinden kaynaklı bozulan ABD ve Suudi Arabistan ilişkilerindeki sorunları konuşmaya yönelik olduğu tahmin ediliyor.

Cemal Kaşıkçı cinayeti

Kulislerden sızan bilgilerde ana gündem maddelerinden birinin Cemal Kaşıkçı cinayeti olacağı belirtiliyor. Yakın zamanda bu cinayette Sisi rejiminin de teknik destek sağlayarak yer aldığına dair delillerin de görüşmelerde Suudi tarafına sunulacağı ve Prens Halid bin Selman'ın şahsında Suudi Arabistan'dan açıklama bekleneceği iddia ediliyor.

Suudi tarafının ise yeni ABD yönetimine Trump'ı aslında desteklemedikleri açıklamasında bulunmaya çalışacağı, yeni yönetimle işbirliğine hazır olduklarını beyan edeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.