Suudi Arabistan'ın 20 Yıllık Petrol Bakanı Değişti

Suudi Arabistan'ın 20 Yıllık Petrol Bakanı Değişti

Kararın yapısal ekonomik reformlar doğrultusunda verildiği ifade ediliyor.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz el Suud, köklü kabine revizyonunda önemli petrol bakanlığının adını değiştirtip yeni kurulan Enerji, Sanayi ve Yeraltı Kaynakları Bakanlığı'na eski Sağlık Bakanı ve Aramca yöneticisi Halid el Falih'i atadı. Petrol bakanlığı görevini 1995 yılından beri Ali el Naimi yürütmekteydi. El Falih, selefinin petrol politikasını sürdürmeye devam edeceğini belirterek, "Uluslararası enerji piyasalarındaki rolümüzü korumak ve dünyanın güvenilir erenji tedarikçisi olarak pozisyonumuzu güçlendirmek istiyoruz" dedi.

Petrol İhraç Eden Devletler Teşkilatı OPEC'in önde gelen isimlerinden bir olan Naimi'nin döneminde Suudi Arabistan, fiyatların hızla düşmesine rağmen arzı kısmaya yanaşmamaktaydı.

Yirmi yıldan fazla bakanlık yapan Ali el Naimi

Hafta sonunda televizyondan yayımlanan kraliyet kararnamesine göre Su Bakanlığı lağvedilerek, görevleri Tarım Bakanlığı'na devredildi. Dünyanın en büyük petrol üreticisi durumundaki Suudi Arabistan petrol ihracatına olan bağımlılığını azaltmak amacıyla köklü ekonomik reformlar başlatmıştı.

Medya haberlerine göre Riyad yönetimi devlete ait olan Suudi Arabistan petrolcülük şirketi Aramco'yu kısmen özelleştirmeyi planlıyor. Aramco, dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alıyor. Suudi Arabistan bütçesi 2015 yılında 98 milyar dolarlık açık vermişti.

Kaynak: DW

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.