Tacikistan, Afganistan konusunda Rusya'dan askeri destek istedi

Tacikistan, Afganistan konusunda Rusya'dan askeri destek istedi

Tacikistan'in daveti sonrası Rusya'nın Afganistan sınır hattına konuşlanacağı ifade ediliyor.

Tacikistan'in daveti sonrası Rusya'nın Afganistan sınır hattına asker konuşlandıracağı ifade ediliyor.

Afganistan sınırındaki "güvenlik endişelerinden" dolayı Tacikistan, Rusya'dan resmen askeri destek talebinde bulundu.

Sınır hattındaki güvenlik sorunlarına karşı Tacikistan'ın Rus askeri desteğini bölgede görmek istediği, destek talebini Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü kapsamında bu talebi Rusya'ya ilettiği belirtildi.

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrası eski Sovyet ülkelerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıktı. Halihazırda Ermenistan, Rusya, Kırgızistan, Belarus, Tacikistan ve Kazakistan örgüte üye. Afganistan ve Sırbistan ise gözlemci statüsünde.

"Kendimiz koruyamayız"

Tacikistan'ın KGAÖ temsilcisi Hasan Sultonov, sınır hattının oldukça dağlık bir bölge olduğunu, bölgenin güvenliğini tek başlarına sağlamalarının zor olacağını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afganistan’daki durumun hızla kötüleşme eğilimi gösterdiğini, Moskova’nın, gerekirse, bölgedeki müttefiklerini savunmaya hazır olduğunu söylemişti.

ABD ülkeden çekildikten sonra Rusya, İran ve Çin gibi ülkelerin Afganistan sınır hatlarına konuşlanacağı, bölgede askeri tansiyonun artacağı düşünülüyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum