1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Taliban: ABD Doha Anlaşması'ndaki yaptırımları kaldırma taahhüdünü yerine getirmedi
Taliban: ABD Doha Anlaşması'ndaki yaptırımları kaldırma taahhüdünü yerine getirmedi

Taliban: ABD Doha Anlaşması'ndaki yaptırımları kaldırma taahhüdünü yerine getirmedi

Taliban, ABD'nin Doha Anlaşması'nda kendilerine verdiği yaptırımları kaldırma sözünü tutmadığını ifade etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Taliban, ABD'nin Doha Anlaşması'nda kendilerine verdiği yaptırımları kaldırma sözünü tutmadığını ifade etti.

Taliban tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, ABD'nin harekete yönelik yaptırımlarına tepki gösterildi.

Açıklamada, ABD'nin yeni açıklanan kabinedeki bazı isimlere halen yaptırım uyguladığı ve hedef olarak tuttuğu kaydedilirken, bunun Doha Anlaşması'nı ihlal ettiği vurgulandı.

ABD ve diğer ülkelerin bu şekilde Afganistan'ın iç işlerine müdahale ettiği belirtilirken, bu tutum kınandı ve Taliban yetkililerine yönelik yaptırımların kaldırılması taahhüdünün yerine getirilmesi istendi. Taliban, "ABD'nin geçmişteki başarısız tecrübeleri tekrar ettiğini, bunun ABD'nin kendisine zarar vereceğini" ifade etti.

Doha Anlaşması'ndaki maddeler

Taliban ile ABD arasında, 29 Şubat 2020 tarihinde imzalanan Doha Anlaşması'nda, Taliban'a yönelik yaptırımların kaldırılmasına dair şu ifadeler yer alıyordu:

"Afganlar-arası müzakerelerin başlamasıyla Birleşik Devletler, Birleşik Devletler tarafından bir devlet statüsünde tanınmayan ve Taliban olarak bilinen Afganistan İslam Emirliği üyelerine karşı mevcut ABD yaptırımlarına ve başlarına konulan ödül listelerine, bu yaptırımları 27 Ağustos 2020, Hicri ay takvimine göre 8 Muharrem 1442, Hicri güneş takvimine göre 6 Sunbula (Başak) 1399 tarihine kadar kaldırma hedefiyle, idari inceleme gerçekleştirecektir.

Afganlar-arası müzakerelerin başlamasıyla Birleşik Devletler, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ve Afganistan'ın diğer mensuplarıyla, Birleşik Devletler tarafından bir devlet statüsünde tanınmayan ve Taliban olarak bilinen Afganistan İslam Emirliği mensuplarını yaptırım listesinden çıkarmak için, bu amacı 29 Mayıs 2020, Hicri ay takvimine göre 6 Şevval 1441, Hicri güneş takvimine göre 9 Cevza (İkizler) 1399 tarihine kadar gerçekleştirme amacıyla diplomatik çabalara başlayacaktır."

Anlaşmadaki taahhüdüne rağmen ABD, Taliban'a yönelik yaptırımları kaldırmak için bir adım atmadı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
2 Yorum