Taliban Afganistan'da 20'den fazla ilçe merkezini ele geçirdi

Taliban Afganistan'da 20'den fazla ilçe merkezini ele geçirdi

Taliban, son bir aylık süre içerisinde Afganistan'da 20'yi aşkın ilçe merkezini kontrol altına aldı.

Taliban, son bir aylık süre içerisinde Afganistan'da 20'yi aşkın ilçe merkezini kontrol altına aldı.

ABD ile 29 Şubat 2020'de imzalanan Doha Anlaşması ile ülke genelinde saldırılarının şiddetini azaltan Taliban, 1 Mayıs tarihinin gelmesiyle kapsamlı saldırılara tekrar başladı.

ABD, 1 Mayıs tarihinde ülkeden tamamen çekileceğini taahhüt etmiş, ancak daha sonra bu tarihi Eylül 2021'e ertelemişti.

Taliban ise bu kararın ardından savaşın şiddetini artıracağını, il ve ilçe merkezlerini tekrar hedef almaya başlayacağını bildirmişti.

Son 1 ayda 20'den fazla ilçe merkezi

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre Taliban, 1 Mayıs'tan bu yana düzenlediği saldırılarda 20'nin üzerinde ilçe merkezini kontrol altına aldı.

Ülkenin farklı bölgelerinde düzenlenen saldırılarda Taliban'ın ele geçirdiği ilçe merkezleri şu şekilde:

Logar ilinin Çarh ilçe merkezi, Nuristan ilinin Mandul ve Du Ab ilçe merkezleri, Lagman ilinin Devletşah ilçe merkezi, Baglan ilinin Burka ilçe merkezi ve Baglan yerleşimi (eskiden bir ilçe merkezi olan bu yerleşim 2005 yılında Baglan-i Cedid ilçesine bağlandı), Badgis ilinin Murgab ve Kadis ilçe merkezleri, Faryab ilinin Almar, Kaysar ve Devletabad ilçe merkezleri, Gazni ilinin Dih Yek, Ab Bend ve Cegatu ilçe merkezleri, Zabul ilinin Şinkay ilçe merkezi, Daykundi ilinin Gizab ilçe merkezi, Kandahar ilinin Argistan ilçe merkezi, Hilmend ilinin Vaşir ilçe merkezi, Herat ilinin Farsi ilçe merkezi, Vardak ilinin Nirh ve Calriz ilçe merkezleri, Gor ilinin Şehrek ilçe merkezi.

Taliban Herat ilindeki Guryan ve Obe ilçe merkezlerini de kontrol altına alırken, Kabil hükümeti güçleri daha sonra bu bölgeleri Taliban'dan geri aldı.

İlçe merkezlerine ek olarak hareket, birçok askeri üs ve karakolu da ele geçirdi.

Taliban kaynakları, son süreçte "ilçe merkezleri ve çevre karakollardan sivillere yönelik saldırılar düzenlendiğini, sivillerin buna karşı Taliban'dan talepte bulunduğunu ve saldırıların bu sebeple gerçekleştirildiğini" öne sürdü.

Afganistan'da Taliban tarafından ele geçirilen ilçe merkezlerine yönelik Kabil hükümeti güçlerinin karşı operasyonlar düzenlemesi bekleniyor.

Geçtiğimiz dönemde Afganistan genelinde birçok ilçe merkezi Taliban tarafından ele geçirilmesinin ardından, ABD desteğiyle düzenlenen operasyonlarla bu bölgelerin yeniden hükümet güçlerinin kontrolüne geçmesi sağlanmıştı.

Son dönemdeyse Taliban'ın saldırılarında ciddi artış yaşanıyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.