Taliban Afganistan'da bir ayda 11 ilçe merkezini ele geçirdi

Taliban Afganistan'da bir ayda 11 ilçe merkezini ele geçirdi

Taliban, Afganistan'ın çeşitli bölgelerinde bir ayda 11 ilçe merkezini kontrol altına aldı.

Taliban, Afganistan'ın çeşitli bölgelerinde bir ayda 11 ilçe merkezini kontrol altına aldı.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre hareket, son dönemde ABD destekli Kabil hükümeti güçlerine yönelik saldırılarının şiddetini artırıyor.

Bu kapsamda Taliban güçleri il ve ilçe merkezleri çevresine, aynı zamanda kırsal bölgelere hakim konumdaki askeri üslere saldırılar düzenliyor.

Çatışmaların yeniden şiddetlendiği 1 Mayıs tarihinden itibaren ülke genelinde birçok bölge Taliban kontrolüne girdi.

1 ayda 11 ilçe

Bölge kaynakları, Taliban'ın 1 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında Afganistan genelinde toplam 11 ilçe merkezini kontrol altına aldığını ifade etti.

Taliban tarafından ele geçirilen ilçe merkezleri şu şekilde: Herat ilinin Guryan ve Farsi ilçeleri, Hilmend ilinin Vaşir ilçesi, Vardak ilinin Calriz ve Nirh ilçeleri, Lagman'ın Devletşah ilçesi, Baglan ilinin Burka ve Baglan (Eski Şehir) ilçeleri. Hareketin bugün Gazni ilinin Dih Yek, Uruzgan ilinin Gizab ve Zabul ilinin Şinkay ilçelerini de ele geçirmesiyle sayı 11'e yükselmiş oldu.

Bu ilçelerin yanı sıra Taliban birçok stratejik askeri üssü, karakolu ve diğer önemli noktaları da kontrol altına aldı.

Taliban saldırıları artıyor

Taliban'ın, ABD'nin ülkeden çekilmesi gereken 1 Mayıs tarihinin geçmesiyle Afganistan genelinde saldırılara başladığı bildiriliyor.

Bölge kaynaklarının aktardığı bilgilere göre hareket, Afganistan'ın birçok bölgesinde eş zamanlı olarak kapsamlı saldırılar düzenlemeye başladı.

ABD ile 29 Şubat 2020 tarihinde imzalanan Doha Anlaşması kapsamında Taliban, barış sürecinin bir sonucu olarak ülke genelinde saldırıları azalttığını ifade etmişti. Bu doğrultuda hareket il ve ilçe merkezlerine yönelik saldırıları neredeyse tamamen durdurmuştu.

Ancak ABD ve yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi gereken 1 Mayıs tarihinin geçmesiyle, Taliban ülke genelinde birçok il ve ilçe merkezini, aynı zamanda kırsal bölgelerdeki kritik askeri üsleri hedef almaya başladı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.