Taliban Moskova'da

Taliban Moskova'da

Taliban'a bağlı bir siyasi heyet, Rusya'nın başkenti Moskova'yı ziyaret etti.

Taliban'a bağlı bir siyasi heyet, Rusya'nın başkenti Moskova'yı ziyaret etti.

Taliban'ın Katar'daki Siyasi Ofisi'nden bir heyet, Moskova'da, Rusya'nın Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov liderliğindeki heyetle görüştü.

Taliban heyetine, Taliban Siyasi Ofisi Şef Yardımcısı Şir Muhammed Abbas Stanikzay liderlik etti.

Hareketin Siyasi Ofis Sözcüsü Muhammed Naim tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, görüşmede iki ülke arası ilişkilerin, Afganistan barış sürecinde son durumun ve Doha Anlaşması'nın ele alındığı kaydedildi.

Taliban'ın Rusya ziyaretinin zamanlaması da dikkat çekti. ABD'de Joe Biden kısa bir süre önce göreve başlamış, Biden göreve başladıktan sonra Afganistan anlaşmasının gözden geçirileceğine dair açıklamalarda bulunulmuştu.

Biden yönetiminin bunun yanı sıra, İsrail ile normalleşmeye dair anlaşmalar gibi birçok anlaşmayı da gözden geçireceği ifade ediliyordu.

Taliban'ın diplomatik temasları

Taliban'ın son süreçte yabancı temsilcilerle görüşmelerini sıklaştırdığı göze çarpıyor. Bu kapsamda Taliban'a bağlı Siyasi Ofis yetkilileri son dönemde şu görüşmeleri gerçekleştirdi:

- 26 Ocak: İran ziyareti

- 23 Ocak: Endonezya Eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Jusuf Kalla

- 21 Ocak: Norveç'in Afganistan Özel Temsilcisi Pierre Albert Ilsas ve NOREF (Norveç Anlaşmazlık Çözüm Merkezi) Direktörü Dag Nylander

- 21 Ocak: Çin'in Katar Büyükelçisi Zhou Jian

- 17 Ocak: Almanya'nın Afganistan Özel Temsilcisi Markus Potzel

- 17 Ocak: ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Afganistan'daki ABD ve NATO güçlerinin komutanı General Scott Miller, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani (ikinci görüşme)

- 16 Ocak: ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Afganistan'daki ABD ve NATO güçlerinin komutanı General Scott Miller (ilk görüşme)

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum