1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Taliban'ın Kırım siyaseti ne olacak?
Taliban'ın Kırım siyaseti ne olacak?

Taliban'ın Kırım siyaseti ne olacak?

Afganistan İslam Emirliği Kültür ve Enformasyon Bakan Yardımcısı ve Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, Rusya tarafından işgal edilen Kırım'ın statüsüne değindi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Afganistan İslam Emirliği Kültür ve Enformasyon Bakan Yardımcısı ve Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid Kırım konusuna dair açıklamalarda bulundu.

Rusya merkezi Octagon Media'nın sorularını yanıtlayan Mücahid, Rusya tarafından işgal edilen Kırım'ın statüsüyle ilgili konulara değindi.

Kendisine yöneltilen "Emirliğin Kırım'a dair pozisyonu nedir?" sorusunu Mücahid şöyle yanıtladı:

Taliban'ın Kırım politikası

"Rusya ile iyi diplomatik temaslar ve çok yönlü ilişkiler arzuluyoruz. Bölgede de istikrar istiyoruz ve Rusya'nın hiçbir ülkeyle savaşta olmasını istemiyoruz. Kırım'a ilişkin, söylemek isterim ki bu Ukrayna ve Moskova'nın meselesidir. Umuyoruz ki bu sorun yakında çözülür. Allah muhafaza, bu kriz sebebiyle bölgede savaş olabilir ve diğer ülkeler bunu kendi amaçları için kullanabilir. Bu bölgeyi istikrarsızlaştıracaktır."

"Kırım halkının yanındayız"

Mücahid'e, ABD destekli Kabil yönetiminin 2014 yılında Rusya'nın Kırım'ı ilhakını tanıması da hatırlatıldı. Geçmişte Afganistan'ı yöneten ABD destekli yönetim bu işgal ve ilhakı meşru olarak tanımıştı. Mücahid, Kırım'ın ilhakına dair soruya da şöyle karşılık verdi:

"Söylediğim gibi, bu Kırım halkının ne istediğine bağlı. Bizler Kırım'da yaşamakta olan insanların yanındayız. Ve onların ne istediğini dinlemek zorundayız, zira onların seçme hakları var. Eğer Rusya ile beraber olmak isterlerse, bizler de onlarla hemfikir oluruz."

Afganistan'da iktidar olan Taliban, geçmiş yönetimin onayladığı uluslararası kararları da devralmış durumda. Bu kapsamda Kırım'a dair doğrudan bir söylem değişikliği olup olmayacağı bilinmiyor.

Kırım konusunda uluslararası toplum, Batı ve Rusya bloku olmak üzere ikiye bölünmüş durumda. Taliban'ın Ukrayna konusunda Batı bloku ile aynı tutumu takınması halinde, Batı'nın Afganistan'a yönelik tavrında bir değişiklik olması ise beklenmiyor.

Bu doğrultuda Taliban yönetiminin, her iki tarafı da açık şekilde karşısına almamaya çalışacağı, Afganistan'ı doğrudan ilgilendirmeyen ve bölgeden uzak bir noktada bulunan Kırım konusunda aktif bir siyaset takip etmeyeceği düşünülüyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler