1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Tanzanya'da ordu göreve çağrılabilir
Tanzanya'da ordu göreve çağrılabilir

Tanzanya'da ordu göreve çağrılabilir

Tanzanya Cumhurbaşkanı John Magufuli, keju krizi nedeniyle Tarım ve Ticaret bakanlarını görevden alırken, tüm ürünü toplamaları için onlarca askeri kamyon gönderme tehdidinde bulundu.

BBC Türkçe
A+A-

Tanzanya Cumhurbaşkanı John Magufuli, Keju tüccarlarına, çiftçilerden ürünleri belirlenen fiyattan almaları için Pazartesi gününe dek süre verdi.

Magufuli bu olmazsa, tüm ürünü toplamaları için onlarca askeri kamyon göndereceğini belirtti. Magufuli ayrıca, orduyu görevlendirmek zorunda kalırsa, ürünleri devletin satın alacağını ekledi.

Keju tarımı, Tanzanya'nın başlıca döviz girdilerinden biri.

Üreticiler haftalardır tüccarların verdiği fiyatın çok az olduğunu söyleyerek, ürünlerini satmayı reddediyor.

Tüccarları binlerce çiftçiyi kazıklamaya çalışmakla suçlayan ve fiyatı kilo başına 1,3 dolara yükseltme talimatı veren Magufuli, binlerce çiftçinin adil bir fiyat alması için ve ülkenin yaşamsal önemdeki ihracat kazancından mahrum kalmaması için çalıştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Magufuli, Tarım Bakanı Charlez Tizeba ve Ticaret ve Yatırım Bakanı Charles Mwijage'yi görevden aldıktan sonra, iki bakan ve dört bakan yardımcısı atadı. Ayrıca Tanzanya Keju Kurulu (CBT) lağvedildi ve Anna Abdallah'ın kurul başkanlığına atanması geri çekildi.

Tanzanya'da daha önce de keju krizi yaşanmıştı. 2013'te keju üreticilerinin protestoları sonucu 20 ev yakılmıştı. Protestolar tüccarların üreticilere uzlaşılan fiyatın altında ödeme yapmasıyla başlamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler