1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "Tavrımız farklı olur"
"Tavrımız farklı olur"

"Tavrımız farklı olur"

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim El Alevi Türkiye ve Irak arasındaki tartışmalara katıldı.

A+A-

Rûdaw'a konuşan Hişam Ali Ekber İbrahim El Alevi, Türkiye ile Bağdat arasında yaşanan Başika krizini değerlendirdi.

Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, Başika'da Türk askerlerinin Irak'ın egemenliğini ihlal ettiğini söyledi.

Büyükelçi, "Türkiye toprak bütünlüğümüze saygı göstermeli. Eğer bu konuda geri adım atmazlarsa tavrımız farklı olur. Irak'ta bulunan tüm güçler Irak Hükümeti'nin bilgisi dahilinde orada buluyor ancak Türkiye'nin oradaki varlığı illegaldir" ifadelerini kullandı. 

Bağdat Büyükelçisi, "Türkiye eski Musul Valisi ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile anlaştığını söylüyor ancak bu anlaşma bizim için geçerli değildir" diye konuştu.

Bu konuda henüz Türk yetkililerle yüzyüze görüşmediklerini belirten Hişam Ali Ekber İbrahim El Alevi, her iki tarafında sert açıklamalardan kaçınması gerektiğine vurgu yaptı.

Türkiye yerkililerinin "Irak parçalanmış bir ülkedir" sözlerini de sert bir şekilde eleştiren Hişam Ali Ekber İbrahim El Alevi, "Irak federal bir ülkedir. Güçlü merkezi bir yönetimi olmasa da meşru bir yönetime sahiptir. Kaldı ki bu konu Türkiye'yi ilgilendirmiyor" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.