TBMM'de teklifin maddeleri görüşülecek

TBMM'de teklifin maddeleri görüşülecek

TBMM'de yapılan oylamada, yeni Anayasa değişikliği teklifindeki maddelerin görüşülmesine geçilmesi kabul edildi.

TBMM'de yapılan oylamada, yeni Anayasa değişikliği teklifindeki maddelerin görüşülmesine geçilmesi kabul edildi. 480 milletvekilinden 338’i evet oyu verdi.

TBMM Genel Kurulu'ndaki yoğun tartışmalarının ardından Anayasa değişikliği teklifindeki maddelerin görüşülmesine geçilmesi yapılan oylamada kabul edildi.

Oylamaya katılan 480 milletvekilinden 338'i kabul, 134'ü ret oyu kullandı. 2 oy çekimser, 5 oy boş kullanıldı, 1 oy da geçersiz sayıldı.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, anayasa değişiklik teklifinin maddelerine geçilmesine ilişkin gizli oylamanın esasına uygun olarak gerçekleştirildiğini kaydetti.

Oylama sonrası açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, çoğunluk partisine sahip milletvekillerinin neredeyse tamamının oy kabinlerine girmeden, dışarıdan ve göstererek oy kullandıkları ifade etti.

Tartışmalı oylama

Oylamanın gizliliği ilkesinin ihlal edildiği gerekçesiyle zaman zaman TBMM'de tartışmalar da yaşandı.

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Twitter hesabından bir video yayınladı ve "Sağlık Bakanı gizliliği ihlal ederek suç işliyor! İtiraz eden vekilimize ise "suç işliyorum, sana mı soracağım" diyor. İstedikleri düzen bu!” ifadelerini kullandı.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise Twitter'da "Oylama kapalı olması gerektiği halde, bunu hala algılayamayan ya da birine yaranmak isteyenler açık oy kullanıyorlar. Eğitim bu yüzden önemli” yazdı.

AA'nın haberine göre, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise Meclis İçtüzüğü'ne göre, milletvekillerinin usulüne uygun şekilde oylamayı gerçekleştirdiklerini belirtti. Elitaş, "Kameraman olmaya çok hevesli arkadaşlar canlı yayın alışkanlığını sürdürüyorlar. Gizliliği ihlal eden varsa burada çekim yapan milletvekilleridir" diye konuştu.

Meclisteki oylamadan canlı yayın yapan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ise Twitter'daki hesabından, "Anayasa oylamasına anayasa ihlaliyle başlandı gizli oylamada oylar açık kullanıldı” şeklinde yazdı.

HDP oy kullanmayacak

Öte yandan HDP'nin parti sözcüsü Ayhan Bilgen, öneride oy kullanmayacaklarını duyurdu.

TBMM’de anayasa değişiklik teklifiyle ilgili konuşan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “Tutuklu vekillerimize duyduğum saygı gereği bu otoriter teklifle ilgili hiçbir aşamada oy kullanmayacağımı ifade etmek isterim. Ayrıca bütün HDP vekillerinin de tutuklu vekillerimize saygı göstererek böyle davranacaklarına inanıyorum” demişti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.