1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Teröre karşı müsamahakâr olmayacağız"
"Teröre karşı müsamahakâr olmayacağız"

"Teröre karşı müsamahakâr olmayacağız"

İçişleri Bakanı Soylu "Hareket kabiliyetlerini tamamen kesmeye çalışacağız. Acımasız olacağız" şeklinde konuştu.

A+A-

Al Jazeera Türk'ün haberine göre; Trabzon'da konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadele konusunda kaybedecek zamanlarının olmadığını söyledi. Bölgedeki vatandaşların hayat standartlarının yükseltilmesinin hükümetin ortaya koyduğu programlarla sahada olumlu yansımalar verdiğine işaret eden Soylu, şöyle konuştu:

"Gerek huzurun ve sükûnun her dâim artması, gerekse özellikle terör örgütünün ortaya koyduğu sinsi davranışların önüne geçilmesi açısından yapacağımız çok iş var. Bugüne kadar hakikaten çok büyük bir mücadele verildi. Bu mücadeleyi aynı kararlılık ve anlayışla devam ettirmek temel prensibimizdir. Burada yapacağımız işin açıklaması çok basittir. Teröre karşı müsamahakâr olmayacağız. Elimizdeki bütün teknik ve istihbari donanım açısından bütün araçlarımızı sahada hazır edeceğiz. Onların hareket kabiliyetini tamamen kesmeye çalışacağız. Tekrar söylemek istiyorum, acımasız olacağız. Ama bilinmesini isterim ki vatandaşımıza karşı büyük bir şefkâtle onların arzu ve isteklerinin gerçekleşmesi konusunda büyük bir cevvaliyet içerisinde hareketimizi ortaya koyacağız."

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın da talimatlarının bu yönde olduğunu vurgulayan Soylu, "Hükümetimiz aynı kararlılık içerisindedir. İnanıyorum ki terörle mücadelede Türkiye başarılı olacaktır. Terörle mücadeleyi yenmek de başarılı olmak da ne kadar güvenlik güçlerimize ihtiyacımız varsa altını çizerek, söylemek istiyorum ki oradaki vatandaşımızın da desteğine aynı şekilde ihtiyacımız var" dedi.

Soylu konuşmasında ayrıca, yıllarca dost ve müttefik olarak nitelendirilen ülkelerin büyükelçilerinin "üzerlerine vazife olmayan açıklamalar" yaptığını belirtti. Bu durumun bağımsız ülkeler için kabul edilemez olduğunu vurgulayan Soylu, "Hükümdarlık alanları varsa, bunları gerçekleştiriyorlarsa aslında bu da bizim açımızdan çok hoş bir durum değildir. Hiçbir bağımsız bir ülkeye başka bir ülkenin yol haritasını çizmesi doğru değildir. Sanki tahrik eder gibi ve meseleleri yine altını çizerek ifade ediyorum ki bize yön verir gibi konuşmaları bizi üzmüştür. Ama bu konuda büyükelçinin bu değerlendirmelerine de elbette ki cevabımızı o gün aynı şekilde verdik. Ama esas cevabı bu millet vermektedir. Birliği, beraberliği ve kardeşliğiyle... Diğeri o ülkenin meselesidir. Gerekli uyarıyı yapmak o ülkenin meselesidir" diye konuştu.

Dünyada yıllarca teröre karşı ortak bir deklarasyonun söz konusu olduğunu da belirten Soylu, "Biz hem DAEŞ hem PKK ve diğer terör gruplarının yanı sıra buna FETÖ'yü de ekliyoruz. Terör örgütlerinin tamamına karşı dünyada ortak bir eylem birliği ve deklarasyon söz konusu. Terörü cesaretlendirmek özellikle bu deklarasyonda imzası olan ülkeler için bir samimiyet testidir. Bu da ifade etmek istiyorum kabul edilemez bir şeydir. Yani 11 Eylül'de ABD'de neler olduğunu biliyoruz. Ondan sonra dünyada hangi ölçeklerin olduğunu biliyoruz. Dünyanın bir ucuna kadar gidip o terörü gerçekleştirdiğine inandıklarını, nasıl etkisiz hâle getirdiklerini biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin teröre karşı bütün ülkelere yönelik sorumluluğunu yerine getirdiğine dikkat çeken Soylu, Fethullah Gülen'in iade süreciyle ilgili şunları söyledi:

"Bu konuda teröre karşı biz bütün ülkelere karşı sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Bizden istedikleri tüm teröristleri ya sınır dışı ediyoruz ya da ülkemize girmelerine izin vermiyoruz. Ya da eğer girmişlerse, tarafımızca alınmışlarsa hepsini teslim ediyoruz. Mahkeme kararı da beklemiyoruz. Sadece bildirimleri bizim için yeterlidir. Ama çifte standartlı bir davranışın Türkiye'ye uygulanmasını manidar buluyoruz. Fakat bu bizim meselelere karşı olan bakışımızı muhakkak ki etkilemeyecektir. Yani terörle evrensel nitelikteki mücadelenin önemli parçalarından birisi olduğumuz konusunda herhangi bir tereddütümüz söz konusu değildir. Bu açıdan bütün bunları yaparken diğer taraftan da ifade etmek isterim ki diğer meseleler de bizim gündemimizdir. Yan bir mesele terörle mücadeledir, bir mesele de ülkemizin genişlemesi, zenginleşmesi ve yatırımların aynı ölçüde devam etmesidir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.