1. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  2. Tesla'yı 'hackleyerek' çaldılar
Tesla'yı 'hackleyerek' çaldılar

Tesla'yı 'hackleyerek' çaldılar

Model S isimli Tesla marka aracın hacklenerek çalındığını gösteren video sosyal medyada aracın sahibi tarafından paylaşıldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Tesla Model S sahibi bir kişi, aracının hırsızlar tarafından hacklenerek çalındığını gösteren bir videoyu sosyal medyada paylaştı.

Dünyahalleri'nden Semih Sönmez'in haberine göre, Bir Tesla Model S sahibi, hırsızların pasif giriş sistemini hackleyerek aracı çaldığını gösteren bir videoyu YouTube'a yükledi. Videoda hırsızların bir tabletle aracın elektronik anahtarından gelen sinyali yakaladığı ve daha sonra elde ettikleri veriyi kilidi açmak için kullandıkları görülüyor.

Pasif giriş sistemi, sürücü elinde anahtarlıkla araca yaklaştığında kilidi otomatik olarak açmaya yarıyor. Hırsızlar bu teknolojiyi bir şekilde aşmayı başarmalarına rağmen, şarja takılı olan aracın şarj kablosunu nasıl çıkaracaklarını bir türlü çözemedikleri için bir süre aracı alıp götüremiyorlar.

Gerekli önlemlerle engellenebilirdi

Aslında böyle bir hırsızlığı engellemenin pek çok yolu var. Tesla bu gibi durumları engellemek için yakın zamanda yeni özellikler sunmuştu. Ancak aracın sahibi bu özellikleri aktif hale getirmediğini söylüyor. ‘Sürüş için PIN‘ özelliği kullanılsaydı, hırsızlar araya girse bile PIN kodunu bilmedikleri için aracı çalamayacaklardı. Pasif giriş özelliği de kapatılabiliyor. Özellikle aracın kapalı bir garajda değil, sokakta park edildiği göz önünde bulundurulduğunda, bu özelliğin açık bırakılması da tehlikeyi artırıyor. Bir diğer önlem de elektronik anahtarı bir Faraday kesesine koymak olabilirdi. Böylece anahtarın, kullanılmadığı zamanlarda sinyal yayması engellenebilirdi.

Tesla araçları diğer araçlara kıyasla çok daha nadiren çalınıyor. Ancak yakın zamanda Birleşik Krallık’ta yaşanan hırsızlıklara bakıldığında benzer yöntemlerin kullanıldığı görülebiliyor. Bu nedenle kullanıcıların Sürüş için PIN özelliğini aktif hale getirmesi tavsiye ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler