Toyota milyonlarca aracı geri çağırdı

Toyota milyonlarca aracı geri çağırdı

Japon Toyota şirketi hava yastığında hata tespit edilen 5,8 milyon aracı geri çağırdı.

Japon otomotivcilik devi Toyota, tedarikçi Takata'nın hatalı hava yastıklarının değiştirilmesi için 5 milyon 800 bin aracı daha servise çağırdı. Şirketten yapılan açıklamada Avrupa ülkelerinde satılan 1 milyon 400 bin Corolla ve Yaris'in de bu sayıya dâhil olduğu belirtildi. Japonya'da servise çağrılan Toyotaların sayısı 1 milyon 150 bini buluyor.

DW'nin haberine göre, Takata şirketi tarafından imal edilen hatalı hava yastıkları son yıllarda birçok markayı milyonlarca aracı geri çağırmak zorunda bırakmıştı. Tedarikçi Takata, defolu hava yastıkları yüzünden mali sıkıntıya girdi. Milyonlarca hava yastığını yenisiyle değiştirebilmesi için şirketin milyarlarca dolara ihtiyacı olduğu bildiriliyor. Hava yastığını şişirme mekanizmasındaki hatanın şimdiye kadar 14 kişinin ölümüne, en az 150 kişinin de yaralanmasına neden olduğu tahmin ediliyor.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.