Trump göreve başladı: Yerleşik düzeni yendik

Trump göreve başladı: Yerleşik düzeni yendik

ABD'nin 45'inci Başkanı Donald Trump yemin ederek göreve başladı. Trump, yemininin ardından bir de konuşma yaptı.

8 Kasım 2016'daki seçimleri kazanan Donald Trump, ABD Kongresindeki törende Yüksek Mahkeme Başyargıcı John Roberts'ın huzurunda yemin ederek ABD'nin 45. Başkanı oldu. Dış politikayla ilgili olarak, "Eski ittifakları güçlendireceğiz ve yenilerini kuracağız" diyen ABD'nin yeni başkanı, "modern dünyanın radikal İslami terörizme karşı birleşerek yeryüzünden sileceği" ifadesini kullandı.

Trump konuşmasında, şu ifadeleri de kullandı:

"Bugün sadece yönetim bir partiden diğerine geçmiyor; aynı zamanda gücü Washington'dan halkın kendisine geri veriyoruz.

Bugünden itibaren sadece Amerika öncelikli olacak. Harekete geçme zamanı geldi. Bugün ettiğim yemin, tüm Amerikalılara bağlılık yeminidir.

ABD yeniden kazanmaya başlayacak. İstihdamı geri getireceğiz. Sınırlarımızı geri getireceğiz. Zenginliğimizi geri getireceğiz.

İnsanlarımızı devlet yardımından kurtarıp çalışmasını sağlayacağız. Ülkemizi Amerikalıların emeği ve elleri ile yeniden inşa edeceğiz.

Amerikan malı al, Amerikalı işçi çalıştır. Dünya ülkelerinin dostluğu ve iyi niyetini gözeteceğiz ancak bunu yaparken ülkelerin kendi çıkarlarına öncelik verme hakkına saygı duyacağız."

 

Bakan Çavuşoğlu da katıldı

Devir teslim törenlerine katılmak üzere Washington'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Başbakanlık Danışmanı İhsan Durdu da yemin töreninde yer aldı.

Tören öncesi gösteri

Trump’ın yemin töreni öncesi, başkent Washington'da siyah giymiş, maskeli protestocular, mağazaların ve restoranların camlarını kırdı. Polis, göstericileri biber gazı kullanarak dağıttı.

Sabah saatlerinde de eşcinsel hakları savunucuları tören alanına yürümek istedi ancak polis göstericilerin alana girmesine izin vermedi. 

ABD'nin farklı eyaletlerinden çok sayıda Trump destekçisi de yemin törenini izlemek üzere Washington'a gitti. Trump karşıtı ve destekçileri arasında ara ara sözlü sataşmalar da yaşandı. 

ABD'nin 44. Başkanı Obama'nın kullandığı resmi twitter hesabı @POTUS (President of the United States) sıfırlanarak Trump yönetimine teslim edildi.

Obama'nın hesabının adı, @POTUS44 olarak değiştirildi, paylaşımları ve takipçileri de o hesaba aktarıldı.

"YERLEŞİK DÜZEN" VURGUSU

Trump'ın konuşmasında öne çıkan kesitler şunlardı:

"Uzunca bir süredir başkentteki küçük bir grup, yönetimin tüm imkanlarından faydalanırken halkın kendisi bundan kendi payına düşeni alamadı. Washington gelişti, ancak halk bu zenginlikten nasiplenemedi. Politikacıların refah düzeyi arttı, ancak istihdam azaldı ve fabrikalar kapandı. Yerleşik düzen bu ülkenin insanlarını değil, kendini muhafaza etti. Onların zaferi sizin zaferiniz değildi. Onların başarısı sizin başarınız değildi."

Kendi başkanlığı ile tüm bunların değişeceği vaadinde bulunan Trump, "Bugün sizin gününüz, bu sizin kutlamanız ve ABD sizin ülkenizdir." dedi.

BUGÜN HALK YENİDEN İKTİDARI ELE ALDI

"Asıl önemli olan şey hangi partinin yönetimi kontrol ettiği değil, fakat yönetimin halkın kontrolü altında olup olmadığıdır." ifadelerini kullanan Trump, 20 Ocak 2017 gününün "halkın yeniden ülkedeki iktidarı ele aldığı gün olarak hatırlanacağını" söyledi.

"GENÇLERİMİZ BİLGİDEN YOKSUN"

Eğitim sistemine para boca edildiğini, ancak gençlerin birçok bilgiden yoksun kaldıklarını anlatan Trump, "Suç, çeteler, uyuşturucu çok fazla hayat aldı ve ülkemizi talan etti. ABD'de kan dökme bugün burada sona eriyor." şeklinde konuştu.

"DİĞER ÜLKELERİN ORDULARINI BESLEDİK, KENDİ ORDUMUZU TÜKETTİK"

Ekonomiyle ilgili sözlerinde dikkat çekici vurgular yer alan Trump, şunları söyledi:

"Onlarca yıl boyunca yabancı ülke endüstrilerini Amerikan endüstrilerinin zararına zengin ettik. Amerikan ordusunun çok üzücü şekilde tükenmesine izin verirken diğer ülkelerin ordularını sübvanse ettik. Kendi sınırlarımızı korumayı reddederken, diğer ülkelerin sınırlarını koruduk.

OKYANUS ÖTESİNE TRİLONLARCA DOLAR HARCADIK

ABD'nin altyapısı harap duruma düşerken, deniz aşırı ülkelere trilyonlarca dolar harcadık. Bizim ülkemizin zenginliği, güveni ve gücü dağılırken, diğer ülkeleri zengin ettik."

Fabrikaların bir bir kapandığını ve orta sınıfın refahının ellerinden sökülüp alındığını kaydeden Trump, bunun artık geçmişte kaldığını dile getirdi.

"ÖNCE AMERİKA GELECEK"

Sözlerine, "Bugün burada dünyanın tüm şehirlerinde, başkentlerinde ve güç odağında duyulması gereken yeni bir iradenin kurulması için toplandık. Bugünden sonra topraklarımızı yeni bir vizyon yönetecek. Bugünden itibaren önce Amerika gelecek." şeklinde sürdüren Trump, ticaret, vergi, göçmenlik ve dış politika hakkındaki her kararda Amerikalıların karar verici olacağının altını çizdi.

Amerikan ürünlerini üreten diğer ülkelere karşı gerekli sınır ve gümrük önlemlerini alacaklarını vurgulayan yeni başkan, "Her nefesimle sizin için mücadele edeceğim ve sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacağım. ABD yeniden kazanmaya başlayacak. İstihdamı geri getireceğiz. Sınırlarımızı geri getireceğiz. Zenginliğimizi geri getireceğiz. Hayallerimizi geri getireceğiz." şeklinde konuştu.

"YENİ OTOYOLLAR, KÖPRÜLER, HAVAALANLARI, TÜNELLER, TREN YOLLARI YAPACAĞIZ"

Yeni yollar, köprüler, havaalanları, tüneller ve tren yolları inşa edeceklerini ifade eden Trump, "İnsanlarımızı devlet yardımından kurtarıp çalışmasını sağlayacağız. Ülkemizi Amerikalıların emeği ve elleri ile yeniden inşa edeceğiz." dedi.

"AMERİKAN MALI AL, AMERİKALI İŞÇİ ÇALIŞTIR"

Trump, kampanya döneminde de birçok kez dile getirdiği "Amerikan malı al, Amerikalı işçi çalıştır" sloganını bir kez daha tekrar ederek, "Dünya ülkelerinin dostuluğu ve iyi niyetini gözeteceğiz ancak bunu yaparken ülkelerin kendi çıkarlarına öncelik verme hakkına saygı duyacağız." ifadelerini kullandı.

"RADİKAL İSLAMİ TERÖRİZM"

Dış politikayla ilgili sözleri arasında, "Eski ittifakları güçlendireceğiz ve yenilerini kuracağız." diyen ABD'nin yeni başkanı, modern dünyanın "radikal İslami terörizme" karşı birleşeceğini ileri sürdü.

Konuşmasının sonunda siyasetinin temelinin "ABD'ye tam bağlılık" olacağını anlatan Trump, "Fikirlerimizi açıkça konuşmalıyız, anlaşmazlıklarımızı dürüstçe tartışmalıyız, ancak her zaman birlikten yana olmalıyız. ABD birleştiğinde yenilemez." şeklinde konuştu.

Yemin töreni ve konuşmasının ardından Trump, Kongrede onuruna verilen geleneksel yemeğe katıldı.

Kaynak: AA ve Reuters

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.