1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Trump Irak'ta sivilleri katleden paralı askerleri affetti
Trump Irak'ta sivilleri katleden paralı askerleri affetti

Trump Irak'ta sivilleri katleden paralı askerleri affetti

ABD Başkanı Donald Trump, Irak'ta sivilleri katleden paralı askerlere af kararı aldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD Başkanı Donald Trump, Irak'ta sivilleri katleden paralı askerlere af kararı aldı.

15 kişinin affını, 5 kişinin de cezalarının indirilmesini öngören kararnameden faydalananlar arasında 16 Eylül 2007 tarihinde Irak'ın başkenti Bağdat'taki Nisur Meydanı'nda 17 sivilin katledilmesi olayında yer alan “Blackwater” mensubu Nicholas Slatten, Paul Slough, Evan Liberty ve Dustin Heard de yer alıyor.

Olayın ardından yargılanan ve uzun süreli hapis cezalarına çarptırılan 4 eski paralı askerin affı büyük yankı buldu. Sosyal medya üzerinden olaya gösterilen tepkilerde Iraklı sivillere haksızlık yapıldığı ifade edildi.

Öte yandan İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün eski Ortadoğu Direktörü Sarah Leah Whitson, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Trump'ın kararına tepki gösterdi.

Nisur Meydanı Katliamı

Olay tüm dünyada geniş yankı bulurken, katliamın ardından Blackwater'ın Irak'taki çalışma izni sonlandırılmış, şirket ise ismini değiştirmişti.

Iraklılar, her yıl 16 Eylül'de, 2007 yılında başkent Bağdat'ın merkezinde meydana gelen Nisur Katliamı acı bir şekilde anıyor.

16 Eylül 2007'de Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD Büyükelçiliğine ait konvoya eşlik eden Blackwater askerleri, Nisur Meydanı’ndan geçtikleri sırada Iraklı sivillerin üzerine ateş açtı. Yaşanan katliamda 17 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı.

Bu olay, ABD'nin Irak'ı işgalinden sonra meydana gelen en önemli katliamlardan biri olarak kabul ediliyor.

Erik Prince’in kurucusu olduğu Blackwater şirketinin paralı askerleri, konvoyun pusuya düşürüldüğünü ve kendilerini korumak üzere ateş açtıklarını iddia etmiş olsa da, olayı soruşturan Iraklı Savcı Faris Saadi Abdul, ölümlerin nedensiz yere gerçekleştiğini söyledi.

Katliamdan bir gün sonra Blackwater şirketinin Irak’ta operasyon yürütme lisansı geçici olarak askıya alınırken, dönemin Irak hükümeti, yaşanan katliamın sorumlularından hesap sorulacağını açıklamıştı.

Olayla ilgili en az 5 ayrı soruşturma yürütülürken, bunların birini ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) gerçekleştirdi.

FBI soruşturmasından, 17 Iraklının Blackwater çalışanları tarafından öldürüldüğü ve en az 14’ünün sebepsiz yere vurulduğu sonucu çıktı.

2014 yılında, katliama karışan Blackwater çalışanlarından biri cinayetten, diğer üçü ise taksirle adam öldürme suçundan yargılandı.

Geçen yıl, Amerikan yargısı Blackwater şirketinin 3 üyesine ceza indirimi uygulandığını duyurmuştu.

İsmi birçok şaibeli olaya karışan şirketin karıştığı en kanlı olaylardan birinin, 17 Iraklının hayatını kaybettiği Nisur Katliamı olduğu belirtiliyor.

Irak'ın ABD ve İngiltere öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından 2003'te işgal edilmesi ile başlayıp iç çatışmalara evrilen 15 yıllık süreçte sivil can kaybının 470 bin civarında olduğu biliniyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler