1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Trump, İsrail-ABD ilişkilerini geliştirmek istiyor
Trump, İsrail-ABD ilişkilerini geliştirmek istiyor

Trump, İsrail-ABD ilişkilerini geliştirmek istiyor

Trump, seçim kampanyasında kendisine danışmanlık yapan Yahudi kökenli avukatı Friedman'ı "ABD'nin İsrail Büyükelçisi" olarak görevlendireceğini duyurdu.

A+A-

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump, seçim kampanyası süresince kendisine danışmanlık yapan 57 yaşındaki Yahudi kökenli avukatı David Friedman'ı "ABD'nin İsrail Büyükelçisi" olarak görevlendireceğini açıkladı.

Friedman ile çok eskiye dayanan bir arkadaşlığının olduğunu vurgulayan Trump, "Onun İsrail ile güçlü bağları, güçlü diplomatik ilişkilerimizi ve bölgedeki müttefiklerimizle ilişkilerimizi güçlendirmemizin temeli olacak." ifadesini kullandı.

David Friedman ise yazılı açıklamasında, Trump'ın "İsrail'in başkentinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması" konusundaki sözlerine destek vererek, yeni görevinden büyük bir memnuniyet duyacağını kaydetti.

ABD'de Cumhuriyetçi muhafazakarların politik yelpazesinde aşırı sağ kanada yakın duran ve Yahudi kökenli bir aileden gelen Friedman, İsrail ile yakın ilişkilere sahip bir isim olarak biliniyor.

"İsrail hükümetinin yeni yerleşim yerleri inşa etmesinin barışın önünde engel olmadığını" savunan Friedman, bir dönem İsrail'de yayımlanan Arutz Sheva ve Jerusalem Post gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.