1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. "Trump sızlanmayı bıraksın"
"Trump sızlanmayı bıraksın"

"Trump sızlanmayı bıraksın"

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Cumhuriyetçi Başkan adayının iddialarına sert şekilde yanıt verdi.

A+A-

ABD Başkanı Barack Obama, Cumhuriyetçi Parti'nin Başkan adayı Donald Trump'tan başkanlık seçimine hile karıştırılacağı şeklindeki şikayetlerinden vazgeçmesini istedi. "Trump'ı yakınmaya son vermeye davet ettiğini" belirten Obama Cumhuriyetçi adaya "sızlanmak yerine seçmen kazanmaya çalışmasını" tavsiye etti. Başkan Obama Amerikan tarihinde şimdiye kadar hiçbir adayın oylamadan önce seçime gölge düşürmeye yeltenmediğini, ABD'de hileli seçim yapılmadığını ve adem-i merkeziyetçi seçim sisteminin manipülasyona imkân tanımadığını söyledi. Barack Obama Trump'ın sorumsuzca davrandığını sözlerine ekledi.

Donald Trump Colorado eyaletindeki seçim mitinginde iddialarını tekrarlayarak Amerikan medyasının kurduğu manipülasyon sistemiyle seçmenin ‘düşüncelerini zehirlediğini' belirtti. Trump, "Obama dürüst olmayan Hillary Clinton hesabına kampanya yapmaya son vermeli ve onun yerine istihdam ve sınırın korunması için çalışmalıdır” dedi.

Donald Trump hafta sonunda 8 Kasım'daki başkanlık seçiminde yasalara uyulacağından kuşku duyduğunu ve sonucun birçok eyalette Hillary Clinton lehine değiştirileceğini iddia etmişti. Son anketlere göre Hillary Clinton ile Trump arasındaki fark açılıyor. ABD'deki başkanlık seçimi merkezi bir kurul tarafından değil eyaletler tarafından organize ediliyor. Bazı eyaletlerde oy verme işlemi başlamış bulunuyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.