Trump'ın damadı Kushner: Batı Şeria'yı ilhak seçenekleri masada kalacak

Trump'ın damadı Kushner: Batı Şeria'yı ilhak seçenekleri masada kalacak

ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, 'Batı Şeria'nın ilhak planına ilişkin seçenekler masada kalmaya devam edecek' diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında imzalanan anlaşmanın başarılı olması için Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak planının askıya alındığını belirtti.

BAE ile İsrail arasında ABD’nin arabuluculuğu ile yapılan ‘normalleşme anlaşmasının’ ardından iki ülke arasında gerçekleştirilen ilk uçuş esnasında Kushner, uçakta kendisine eşlik eden gazetecilere açıklamalarda bulunup, soruları yanıtladı.

Tel Aviv-Abu Dabi arasındaki ilk ticari uçuşa katılan Kushner, yaptığı açıklamada, “Başkan Donald Trump'ın ilhak planına ilişkin seçenekleri masada kalmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre, Kushner, “Biz ve İsrail, vardığımız anlaşmayı hayata geçirmeye odaklanmış bulunuyoruz. Bu harika bir fırsat ve buna odaklanmamız gerekiyor. Ancak Başkan Trump seçenekleri masada tutmayı seviyor." şeklinde konuştu. 

İsrail ile normalleşme anlaşmasını imzalayaran Birleşik Arap Emirlikleri yönetimi "Bu anlaşma sayesinde İsrail Batı Şeria'yı ilhak planından vazgeçti" açıklamasında bulunmuştu. Anlaşmanın dünya kamuoyuna duyurulmasından kısa süre sonra İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak planını ertelediğini ancak planda bir değişiklik olmadığına vurgu yapmıştı.

Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump’ın, 13 Ağustos Perşembe günü İsrail ile BAE'nin "ilişkilerini tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmasının ardından iki ülke arasındaki ilk ticari uçuş gerçekleştirildi. Tel Aviv Ben Gurion Uluslararası Havaalanı’ndan kalkış yapan İsrail uçağı, Suudi Arabistan hava sahası üzerinden geçerek BAE topraklarına iniş yaptı.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.