1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Trump'ın eski danışmanı Bolton, Papaz Brunson'ın nasıl serbest bırakıldığını anlattı
Trump'ın eski danışmanı Bolton, Papaz Brunson'ın nasıl serbest bırakıldığını anlattı

Trump'ın eski danışmanı Bolton, Papaz Brunson'ın nasıl serbest bırakıldığını anlattı

ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden alınan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, papaz Andrew Brunson'un serbest bırakılma sürecini anlattı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, gazeteci İbrahim Haskoloğlu'na konuştu. 

Halkbank davasından, Türkiye'de darbe girişimine yardımcı olmak suçlamasıyla tutuklanan ve hakkında müebbet hapis istenen ABD'li papaz Andrew Brunson'un serbest bırakılmasına kadar pek çok konuda konuşan Bolton, Brunson'un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "rehin" olarak kullanıldığını düşündüklerini ifade etti.

“Türkiye ilk olarak Brunson’u serbest bırakmadı. Sonra Erdoğan serbest bıraktı. Ne oldu?” Sorusu üzerine Bolton, şu ifadeleri kullandı:

“Rahip Brunson’un Erdoğan tarafından rehin olarak kullanıldığını düşünüyoruz. Türkiye’ye uygulanan yaptırımlar dövizin değerini çok önemli ölçüde artırıyordu. Erdoğan bunun Türkiye için kötü sonuçlanacağını anladı. Bu nedenle Brunson’un serbest bırakılmasına izin vermenin bir yolunu buldu.”

Halkbank davasıyla ilgili olarak "Erdoğan ve ailesinin Halkbank ile iş ilişkilerinin olduğu yazıldı. Bu bize muhtemelen neden Erdoğan ve ailesinin banka konusunda neden bu kadar endişelendiğini anlatıyor" diyen Bolton, Fethullah Gülen'in iadesi konusunda ise "Türk hükümeti bilgi sağladı fakat iade için yeterli seviyede değildi" diye konuştu.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler