Trump'ın Savunma Bakanı: Afganistan'da insanları öldürmek çok eğlenceli

Trump'ın Savunma Bakanı: Afganistan'da insanları öldürmek çok eğlenceli

'Kuduz köpek' lakaplı Mattis, ABD'nin yeni Savunma Bakanı oldu. Mattis, aynı zamanda sivri açıklamalarıyla da tanınıyor.

ABD Savunma Bakanlığı görevi Senato tarafından onaylanan James Mattis, Pentagon'a gönderdiği ilk mesajda, "Atacağımız her adım ordumuzun bugün ve gelecekte savaşmaya hazır olmasını temin etmeye yönelik olacaktır." ifadesini kullandı.

Orgeneral rütbesindeyken ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı görevinden 2013 yılında emekliye sevk edilen Mattis, ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump tarafından bir süre önce Savunma Bakanlığına aday gösterildi. Mattis'in bakanlık görevi Trump'ın yemin töreninden hemen sonra onaylandı.

Savunma Bakanlığına gönderdiği ilk mektupta, geri döndüğüne sevindiğini bildiren Mattis, bakanlık mensuplarıyla hizmet etmekten minnettarlık duyacağını vurguladı.

Mattis, şöyle devam etti:

"İstihbarat teşkilatımızla birlikte biz, ulusumuzun bekçileri ve koruyucularıyız. Ülkemizin birliği için bakanlıktaki üniformalı ve sivil çalışanları olarak sadece sizlere ve ailelerinize güveniyoruz. Sizler umumun iyiliğine adanmış, özgürlüklerini savunma konusunda asla kayıtsız kalmayan ve tüm insanlık için kararlı bir umut kaynağı olmaya devam eden bir Amerika'yı temsil ediyorsunuz. Atacağımız her adım ordumuzun bugün ve gelecekte savaşmaya hazır olmasını temin etmeye yönelik olacaktır."

Mattis'in "Bazı insanları vurmak çok eğlenceli" açıklaması:

Mattis sivri açıklamalarıyla da tanınıyor.

Mattis'in ABD basınında çıkan sözlerinden derlenenler:

1."Onları vurmak eğlenceli biliyor musun. Çok komik. Bazı insanları vurmak eğlenceli."

Mattis 2005'te yaptığı bir açıklamada şu sözleri sarfediyor:

"Afganistan'a gidiyorsun, örtünmedikleri için kadınlara beş yıl boyunca vuran erkekler olduğunu görüyorsun. Biliyorsunuz bu tür adamlarda erkeklikten eser kalmamış. Bu yüzden onları vurmak çok eğlenceli."

Ve devam ediyor: "Aslında onlarla savaşmak çok eğlenceli. Çok komik. Bazı insanları vurmak çok eğlenceli."

2."Bu dünyada vurulması gereken bazı aşağılık kişiler var."

Foreign Policy yazarı, gazeteci Thomas Ricks'e göre, Mattis yaklaşık 200 deniz piyadesine yaptığı konuşmada şu sözleri sarf ediyor:

"Birini ilk kez vurmanız önemsiz bir olay değil. Bununla birlikte, bu dünyada vurulması gereken bazı aşağılık kişiler var."

Mattis devam ediyor:

"Avcılar ve kurbanlar var. Disiplinine, kurnazlığına, boyun eğmene, atikliğine göre, avcı mı kurban mı olduğuna karar veriyorsun. Gerçekten çok eğlenceli. Orada çok eğleneceksiniz!"

3."Barış için geldim. Mühimmat getirmedim. Ama gözlerimdeki yaşlarla size yalvarıyorum: Eğer benimle oyun oynarsanız, sizi öldürürüm."

Yine Ricks'e göre, ABD'nin Irak işgalinin ardından Mattis bu mesajı Iraklı liderlere gönderdi.

4."Nazik olun, profesyonel davranınAma tanıştığınız her kişiyi öldürmek üzere bir planınız da olsun."

Aynı haberlere göre, Mattis Irak'taki askerlere uyanık olmaları telkininde bulundu. Bu konuşmada ayrıca, "Teröristlerin" öldürülmesi gerektiğini ima ederek, "Teröristler için sadece bir emeklilik planı var" dedi.

5."Bazı insanlar onları öldürmeniz için onlardan nefret etmeniz gerektiğini düşünüyor. Ben öyle düşünmüyorum"

Mattis, "Bu sadece bir iş" diye devam ediyor.

6."Milyonlarca insanın yaşadığı ve arabaların etrafta dolaştığı bir ülkede, düşman arada bir bomba yüklü bir araba kullanacak."

Matt bu sözleri, 2007'de San Diego Union-Tribune'e verdiği röportajda sarf etti.

7."PowerPoint (Microsoft'un sunum programı) bizi aptal yapıyor."

Ancak New York Times gazetesine göre, Mattis'e bilgilendirmelerin 3'te 1'i PowerPoint aracılığıyla yapılıyor.

8."Bu günlerde asla yapmadığım şeyler için beğeni topluyorum."

Mattis 2004'te Deniz Akademisi'nde yaptığı konuşmada bu ifadeleri kullanmıştı.

9."Silahını eline almadan önce aklını kullan."

2003'te Irak işgalinden bir kaç saat önce, Mattis piyadelerine bu tavsiyeyi göndermişti. "Direnen kişilere seri ve agresif olarak harekete geçerken, diğerlerine itidalle davranacağız, Saddam'ın baskısı altında bir ömür geçirenlere nezaket ve anlayış göstereceğiz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.