1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Trump'tan Çin'e yeni gümrük vergileri
Trump'tan Çin'e yeni gümrük vergileri

Trump'tan Çin'e yeni gümrük vergileri

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Çin’e ek gümrük vergileri uygulayacağını açıkladı.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Washington ve Pekin arasındaki ticaret savaşı dünkü gelişmelerle yeniden kızıştı. ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Çin’e ek gümrük vergileri uygulayacağını açıkladı. Trump gün boyu Twitter üzerinden Amerikan ekonomisini de endişeye sokan sert açıklamalar yaptı.

Trump’ın Twitter üzerinden yaptığı bu açıklama, Çin’in 75 milyar dolarlık Amerikan ihraç ürününe getirdiği ek gümrük tarifelerini izliyor. Çin’in adımını “siyasi” diye yorumlayan Trump, buna karşılık 1 Ekim’den itibaren 250 milyar dolarlık Çin ürününe getirilecek yüzde 25’lik gümrük vergisini yüzde 30’a yükselttiğini bildirdi.

Trump ayrıca kalan 300 milyar dolarlık Çin ihraç ürününe 1 Eylül’de uygulanmaya başlayacak yüzde 10’luk gümrük vergisinin yüzde 15’e çıkacağını belirtti.

Trump, Twitter mesajından saatler önce Çin’in ABD ürünlerine getirdiği ek gümrük vergisi açıklamasının ardından Amerikan şirketlerine derhal Çin dışında başka alternatif araması “talimatı” verdi. Çin getirdiği ek gümrük vergisinin yanı sıra Amerikan otomobillerine uyguladığı mevcut yüzde 25’lik gümrük vergisi uygulamasını devam ettireceğini bildirdi.

Trump’ın Amerikan endüstrisine emir verme yetkisi bulunmuyor, kendisi de ne yetkiyle emir verdiği konusunda bir açıklama getirmedi. Ancak attığı bir dizi Twitter mesajıyla Amerikan şirketlerinin fabrikalarını ülkeye geri getirmesi gerektiğini yazdı.

FED Başkanı Powell da Trump'ın ağır eleştirilerine hedef oldu

Trump ayrıca Twitter mesajlarındaki tepkisini Wyoming’deki yıllık sempozyumda konuşma yapan ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’dan da esirgemedi. Trump Powell’ın faiz indirimi sinyali vermediği Wyoming'deki konuşmasını öfkeyle karşıladı. Powell’ın Çin’le ticaret savaşının ABD ekonomisine yönelik risklerine değinmesinin ardından Trump, “Kim daha büyük düşmanımız, Çin lideri Şi Jingping mi yoksa Jerome Powell mı” diye sordu.

Trump Twitter mesajında şu ifadeleri kullandı: “FED her zamanki gibi hiçbir şey yapmadı! Benim ne yaptığımı, ki kısa süre içinde açıklanacak, bilmeden ya da sormadan konuşabilmeleri inanılmaz. Bizim çok güçlü dolarımız ve çok zayıf Merkez Bankamız var. Ben her ikisiyle de çok iyi çalışacağım ve harika işler çıkartacağız. Benim tek sorumsa şu, hangisi daha büyük düşman, Jay Powell mı yoksa Başkan Şi mi?”

wp-005.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler