1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Trump'tan "Suriye'de güvenli bölge" açıklaması
Trump'tan "Suriye'de güvenli bölge" açıklaması

Trump'tan "Suriye'de güvenli bölge" açıklaması

Güvenli bölge konusunda hazırlanan taslak medyaya sızdı. Taslakta, Suriye'ye komşu ülkelerde de güvenli bölgeler kurulabileceği belirtiliyor.

A+A-

ABC televizyonuna verdiği röportajda Trump, "Suriye'de halk için mutlaka güvenli bölgeler kuracağım" ifadelerini kullandı. 

Konuşmasında Suriyeli mülteciler konusunda Avrupa'nın büyük bir hata yaptığını söyleyen Trump, milyonlarca mültecinin Almanya ve diğer ülkelere gitmelerine izin verilmesinin yanlış olduğunu iddia etti. 

Trump'ın Suriye'de güvenli bölgeler kurulması konusundaki karar taslağının ayrıntıları, ABD Başkanının bu açıklamalarından birkaç saat önce medyaya sızmıştı.

"Yabancıların Terörist Saldırılarından Ülkeyi Korumak" başlıklı taslağın altıncı maddesinde "Suriye halkının korunması için güvenli bölgeler oluşturulması" öneriliyor.

Komşu ülkelerde de kurulabilir

Taslak metinde ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığının, Suriye'de ve komşu ülkelerde güvenli bölgeler oluşturulması için 3 ay içinde bir plan hazırlaması öngörülüyor. Taslakta güvenli bölge kurulması istenen komşu ülkelerin isimleri ise zikredilmiyor.

Metinde, güvenli bölgelerin kim tarafından, nerelerde kurulacağı ve bu bölgeleri hangi güçlerin koruyacağı hakkında da bir bilgi bulunmuyor.

Türkiye, uluslararası topluma Suriye’de evinden kaçmak zorunda kalanların sığınabileceği bir güvenli bölge oluşturma çağrısı yapmış ancak bu çağrısı yanıt bulmamıştı.

Donald Trump, seçim zaferini kutlamak için yaptığı teşekkür konuşmasında, daha önce birkaç kez daha tekrarladığı gibi, "Suriye'de yaşananlar çok üzücü. Orada güvenli bölgeler oluşturacağız" demişti.

Amaç mülteci göçünü durdurmak

Taslağın amacının mültecilerin batıya göçünün engellenmesi olduğu görülüyor. Taslak kararname Suriye'den ikinci talimata kadar mülteci kabulünü bloke ediyor. 

Taslakta, bir önceki ABD Başkanı Barack Obama döneminde 110 bin olan yıllık mülteci kabul üst sınırının 50 bine indirildiği görülüyor.

Kaynak: El Cezire Türk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.