1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Trump'un bakan adayına amborgoyu delme suçlaması
Trump'un bakan adayına amborgoyu delme suçlaması

Trump'un bakan adayına amborgoyu delme suçlaması

Trump'un dışişleri bakanı Tillerson'un CEO'su olduğu Exxon'un ABD'nin kara listesindeki İran, Suriye ve Sudan'a petrol sattığı iddia edildi.

A+A-

Donald Trump'ın ABD Dışişleri Bakanlığına aday gösterdiği Rex Tillerson'ın, Exxon Mobil İcra Kurulu Başkanı olduğu dönemde ABD'nin kara listesindeki İran, Suriye ve Sudan'a petrol sattığı iddia edildi.

USA Today'in, ABD Borsalar ve Menkul Kıymetler Komisyonu (SEC) belgelerine dayandırdığı haberine göre, Exxon Mobil, Donald Trump'ın ABD Dışişleri Bakanlığına aday gösterdiği Rex Tillerson, CEO olduğu dönemde ABD'nin "Terörü Destekleyen Devletler Listesi"nde yer alan üç ülkeye petrol sattı.

Ekonomik ambargoları deldiği öne sürülen satışlar, Exxon Mobil'in yüzde 50'sine sahip olduğu Avrupalı enerji şirketi Infineum tarafından 2003-2005 yıllarında yapıldı.

Komisyona 2006'da beyan edilen belgeler, Infineum'un söz konusu üç yıl içinde İran'a 53,2 milyon, Suriye'ye 1,1 milyon ve Sudan'a 600 bin dolarlık petrol sattığını gösteriyor.

Exxon Mobil'den yapılan açıklamada ise "Infineum'un Avrupa'da faaliyet gösterdiği ve hiçbir ABD vatandaşının satış işlemlerine müdahil olmadığı" belirterek, satışların ABD'nin ambargosunu ihlal etmediği savunuldu.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.