TSK Afrin'den Açılan Ateşe Karşılık Verdi

TSK Afrin'den Açılan Ateşe Karşılık Verdi

Suriye'de YPG kontrolünde bulunan Afrin'den, Türkiye'deki Erol Çavuş Karakolu’na ateş açıldı.

Bölgedeki askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, dün gece  PKK'nın Suriye kolu YPG'ye mensup militanlar, Türkiye'nin sınır hattındaki Erol Çavuş Sınır Karakolu'na piyade tüfekleriyle ateş açtı. Bunun üzerine sınırdaki makineli tüfekli askerler, meşru müdafaa kapsamında, ateş edilen yerleri vurdu.

Bu ateş üzerine YPG tarafından yapılan taciz ateşleri durdu. Bir askeri yetkili, “TSK desteğindeki ÖSO güçlerinin Suriye'de ilerleyişinden rahatsız olan PYD/YPG, provokatif davranışlarda bulunuyor. Amaçları, ‘Türkiye'yi Suriye'de Kürt güçlerine saldırıyor' diye göstermek. Kimden gelirse gelsin Türkiye tarafına yapılan taciz ateşine anında karşılık verilir. Karşı tarafta ölü olup olmadığına dair bir bilgimiz yok” dedi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Türk topçusunun atışı sonucu altı YPG'linin öldüğünü iddia etti.

Afrin'in Türk topçu ateşi ile vurulduğunu öne süren Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü'nün bu iddiası ise askeri yetkililerce yalanlandı.

Askeri yetkililer Afrin bölgesinin Türk Hava Kuvvetleri ya da topçu ateşi ile vurulması gibi bir durumun olmadığını belirtti.

Afrin, rejim güçlerinin çekildiği 2012 yılından bu yana YPG'nin kontrolünde.

Öte yandanı Afrin sınırındaki Islahiye ilçesine de TSK'nın askeri sevkiyatı sürüyor. Bölgeye çok sayıda zırhlı personel taşıyıcı ve T-155 Fırtına obüsü sevk edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.