TSK ve ABD’nin Menbiç'teki ortak devriye görüntüleri

Savunma Bakanlığı, TSK ve ABD ordusunun, Menbiç yol haritası çerçevesinde dün ilçede başlayan ilk ortak devriye faaliyetine ilişkin görüntüleri yayınladı. Görüntülerde, TSK ve ABD ordusuna ait tankların bölgede birlikte devriye gezdikleri görülüyor.

Taraflar daha önce, bölgede koordinasyon içinde ancak ayrı ayrı devriye faaliyetlerinde bulunuyordu. İki ülke birlikleri, ortak devriye öncesinde yürüttükleri eğitimleri 25 Ekim'de tamamlamışlardı.

Türk ve ABD askerleri çalışmayı Menbiç cephe hattı ile Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Cerablus ilçesini birbirinden ayıran Sacu Çayı'nın civarında yürütüyor.

ABD ve Türkiye, 4 Haziran'da YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeyinde Fırat Nehri'nin batısında işgal ettiği Menbiç'ten çekilmesi için mutabakat sağlamıştı.

Yol haritası, 4 Haziran'dan sonraki ilk 3 ay içinde ortak devriyelerin tamamlanıp, ilçe merkezindekiler dahil olmak üzere YPG/PKK'lıların bölgeden tümüyle çıkartılmasını, ardından ilçe merkezindeki askeri ve sivil meclislerin yeniden yapılandırılmasını öngörüyor.

ABD tarafı, yol haritasının henüz başlangıç aşamasında teknik gerekçeler ileri sürerek uzun bir gecikmeye sebep olmuştu. TSK unsurları, 18 Haziran'dan bu yana 68 kez koordineli/bağımsız devriye faaliyeti icra etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında dün yapılan telefon görüşmesinde iki lider özellikle Suriye'deki koordinasyon konusunda birlikte çalışma arzusunu bir kez daha dile getirmişti.

İzlenme: 4282
VİDEOYA YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
Benzer Videolar