"TSK'ya yapılan saldırıda İran yapımı İHA kullanıldı"

"TSK'ya yapılan saldırıda İran yapımı İHA kullanıldı"

Fırat Kalkanı harekatına katılan Türk askerlerine yönelik saldırıda, İran yapımı bir İnsansız Hava Aracı (İHA) kullanıldığı iddia edildi.

Hurriyet Daily News'e konuşan üst düzey bir Türk yetkili, 24 Kasım'da El Bab'da Fırat Kalkanı harekatında katılan askerlere düzenlenen ve dört askerin hayatını kaybettiği hava saldırısıyla ilgili olarak çarpıcı bir bilgi paylaştı.

Adının gizli tutulmasını isteyen kaynak, saldırıda İran yapımı bir İHA kullanıldığını belirtti. Kaynak, söz konusu İHA'nın Hizbullah tarafından mı, İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü tarafından mı ya da diğer Şii gruplar tarafından mı kullanıldığının henüz belirlenemediğini belirtti.

'RUSYA VE TÜRKİYE SALDIRININ İHA'YLA DÜZENLENDİĞİ KONUSUNDA MUTABIK'

Haberde ayrıca, Rusya Devlet Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında 26 Kasım'da gerçekleştirilen telefon görüşmesi sırasında, 'iki liderin saldırının İHA'yla gerçekleştirildiği konusunda mutabakata vardığı' kaydedildi. Kaynak, Moskova'nın Ankara'yı İHA'nın kendilerine ait olmadığı, Suriye ordusunun da böyle bir hava aracına sahip olmadığı konusunda bilgilendirdiğini aktardı. Buna ek olarak, ABD'nin de benzer şekilde İHA'nın kendilerine ait olmadığı bilgisini paylaştığı ifade edildi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.