TTP lideri Mesud: Sivillere saldıran Pakistan ordusundan intikam alacağız

TTP lideri Mesud: Sivillere saldıran Pakistan ordusundan intikam alacağız

Pakistan Talibanı, ordu güçlerinin sivillere yönelik saldırılar düzenlediğini ve bu saldırıların intikamının alınacağını öne süren bir açıklamada bulundu.

Pakistan Talibanı (TTP), ordu güçlerinin sivillere yönelik saldırılar düzenlediğini ve bu saldırıların intikamının alınacağını öne süren bir açıklamada bulundu.

TTP'nin medya yapılanması olan "Umar Media" tarafından yayınlanan 6 dakikalık ses kaydında, TTP lideri Müftü Nur Veli Mesud'un (Ebu Mansur Asım) konuşması yer aldı.

"Pakistan ordusu sivillere saldırdı"

Mesud, Pakistan'ın kuzeydoğusundaki Hayber-Pahtunhva'da yer alan Bannu bölgesine bağlı Cani Hel'de geçtiğimiz gün Pakistan güvenlik güçlerince öldürüldükleri öne sürülen sivillere değindi.

Sivillerin "İslam düşmanı Pakistan ordu güçlerince" öldürüldüğünü ifade eden Mesud, öldürülenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

TTP lideri, sivillerin intikamının Pakistan ordusundan alınacağını söyleyerek, öldürülen siviller için "Onlar bu toprakların  ne ilk ne de son şehitleri" ifadesini kullandı.

Müftü Nur Veli Mesud, dünyada insan hakları sürekli gündem edilirken, dünyanın Pakistan'ın işlediği suçlara göz yumduğunu vurguladı. Mesud, Pakistan'daki kabile liderlerine, kanaat önderlerine ve din adamlarına, Pakistan ordusunun işlediği suçlara karşı seslerini yükseltme çağrısında bulundu.

TTP yeniden güç kazanıyor

2014 yılının ardından ABD ve Pakistan'ın Zarb-i Azb Operasyonu sonrası Pakistan sınırından büyük ölçüde çıkarılan TTP ve yabancı güçler, uzun süre eski gücüne kavuşamadı. Yabancı savaşçılardan müteşekkil gruplar halen bölgeye dönemezken, birçoğu Afganistan içlerinde faaliyet göstermeye başladı.

TTP saldırıları, özellikle 2018 yılından sonra artmaya başlarken, 2020 yılı hem siyasi hem de askeri açıdan TTP için yeniden yükseliş yılı oldu.

2020 yılı içerisinde TTP, kabile bölgelerindeki saldırılarını artırırken, grubun tek bir çatı altında birleştirilmesi için ciddi çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalara, Müftü Ebu Mansur Asım (Nur Veli Mesud) liderliğindeki TTP'nin merkezi yapılanması öncülük etti.

Son süreçle beraber TTP, Zarb-i Azb öncesinde dahi ulaşamadığı bir siyasi genişliğe ulaşmış oldu. 2014'ten önce TTP'den ayrı olan yapıların da ana gruba katılması, bölgede yapının yeniden güçleneceği tahminlerine yol açıyor.

TTP saldırılarının şiddetlenmesiyle, Pakistan hükümeti güçlerinin özellikle Afganistan sınırındaki bölgelerde kontrolü kaybedebileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.