1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. TTP'den Güney Veziristan'da Pakistan ordusuna saldırı
TTP'den Güney Veziristan'da Pakistan ordusuna saldırı

TTP'den Güney Veziristan'da Pakistan ordusuna saldırı

Pakistan Talibanı, Güney Veziristan'da Pakistan ordu güçlerine saldırı düzenledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Pakistan Talibanı (TTP), Güney Veziristan'da Pakistan ordu güçlerine saldırı düzenledi.

Tahrik-i Taliban Pakistan olarak da bilinen yapı, Güney Vezirstan'ın Şaktoy Neşpa bölgesinde ordu güçlerine ait bir aracı el yapımı patlayıcı ile hedef aldı.

Yerel kaynaklar saldırıda aracın tamamen tahrip olduğunu, 4 Pakistan askerinin öldüğünü açıkladı.

Saldırıyı sosyal medya üzerinden üstlenen TTP Sözcüsü Muhammed Horasani, saldırının 10 Ocak'ta gerçekleştirildiğini belirtti.

Öte yandan TTP, Pakistan'ın Belucistan eyaletinde polis güçlerine yönelik bir saldırı daha düzenledi.

Belucistan'ın Çaman ilçesine bağlı Kaçahri bölgesinde, polis güçlerinin üzerine el bombası atılması suretiyle düzenlenen saldırıda en az 1 polis ölürken çok sayıda güvenlik gücü de yaralandı.

Pakistan Talibanı'nın "yeniden doğuşu"

2020 yılı, Pakistan Talibanı için yeniden yükselişin yılı oldu.

2014 yılının ardından Zarb-i Azb Operasyonu sonrası Pakistan sınırından büyük ölçüde çıkarılan TTP ve yabancı güçler, bir daha hiçbir zaman eski gücüne kavuşamadı. Yabancı savaşçılardan müteşekkil gruplar halen bölgeye dönemezken, birçoğu Afganistan içlerinde faaliyet göstermeye başladı. TTP saldırıları, özellikle 2018 yıllarından sonra artmaya başlarken, 2020 yılı hem siyasi hem de askeri açıdan TTP için yeniden yükseliş yılı oldu.

2020 yılı içerisinde TTP, kabile bölgelerindeki saldırılarını artırırken, grubun tek bir çatı altında birleştirilmesi için ciddi çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalara, Müftü Ebu Mansur Asım (Nur Veli Mesud) liderliğindeki TTP'nin merkezi yapılanması öncülük etti.

birlesmettp1.jpeg

Hekimullah Mesud'un grubunun, Pakistan Talibanı'nın merkezi yapılanmasının lider yardımcısı Müftü Mezahim'e (Müftü Hifzullah) bağlılık yemini ettiği anlar, 2020 Temmuz

Şiryar Mesud'un ölümü sonrası liderlik ettiği grubun liderliğine Muhlis Yar getirildi. Bu grup, 2020 yılı Temmuz ayında, TTP'nin merkezi grubuna tekrar katıldı. 2014 yılında ayrılan Cemaat el Ahrar ve Hizb el Ahrar da 2020 yılının Ağustos ayında TTP'nin merkezi yapılanmasına tekrar katıldı. Böylece, Afganistan-Pakistan sınırındaki tüm TTP grupları tek çatı altında birleşmiş oldu. Birleşmenin ardından, bölgede düzenlenen saldırılarda ciddi bir artış gözlendi.

Bugüne gelindiğinde TTP, Afganistan-Pakistan sınırında etkinliğini artırmakta ve bölgenin geleceğinde söz sahibi olacak bir aktör pozisyonunu yeniden kazanmakta. Özellikle Afganistan'da Taliban'ın yeniden iktidara gelmesi halinde, Pakistan Talibanı'nı yeniden okumak gerekebilir.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler