1. HABERLER

  2. PAKİSTAN

  3. TTP'nin son saldırılarında en az 20 Pakistan askeri öldü
TTP'nin son saldırılarında en az 20 Pakistan askeri öldü

TTP'nin son saldırılarında en az 20 Pakistan askeri öldü

Pakistan Talibanı, ülkenin kuzeybatı bölgelerinde Pakistan ordu güçlerine hedef alan bir dizi saldırı gerçekleştirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Pakistan Talibanı, ülkenin kuzeybatı bölgelerinde Pakistan ordu güçlerine hedef alan bir dizi saldırı gerçekleştirdi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, özellikle Afganistan sınır hattındaki Bacaur ve Veziristan bölgelerinde yoğunlaşan saldırılarda 20 Pakistan askeri hayatını kaybetti.

Saldırılarda çok sayıda askerin de yaralandığı öğrenildi.

Bölge kaynakları, ordu güçlerine düzenlenen saldırıları şu şekilde sıraladı:

- 22 Mart'ta Bacaur'un Çarmeng bölgesinde ordu güçlerine kapsamlı bir saldırı düzenlendi. Saldırıda 15 Pakistan askeri ölürken, en az 10'u ise yaralandı. Çatışmalarda 3 TTP üyesi de öldürüldü.

- 23 Mart'ta Dera İsmail Han'da bir polis karakoluna açılan ateşte bir polis ölürken bir diğeri ise yaralandı.

- 24 Mart'ta Kuzey Veziristan'ın Guryam bölgesinde düzenlenen bombalı saldırıda bir asker öldürken birkaç asker yaralandı.

- 25 Mart'ta Güney Veziristan'ın Mekin bölgesinde bir Pakistan karakoluna düzenlenen saldırıda 3 asker ölürken birçok asker de yaralandı.

Saldırıların sorumluluğunu, sosyal medya üzerinden yayınladığı açıklamalarla, TTP Sözcüsü Muhammed Horasani üstlendi.

TTP'nin son süreçte saldırılarına hız verdiği dikkat çekiyor. Bölgede kış döneminin bitmesi ve baharın yaklaşmasıyla saldırıların artacağı düşünülüyor.

Pakistan Talibanı'nın "yeniden doğuşu"

2020 yılı, Pakistan Talibanı için yeniden yükselişin yılı oldu.

2014 yılının ardından Zarb-i Azb Operasyonu sonrası Pakistan sınırından büyük ölçüde çıkarılan TTP ve yabancı güçler, bir daha hiçbir zaman eski gücüne kavuşamadı. Yabancı savaşçılardan müteşekkil gruplar halen bölgeye dönemezken, birçoğu Afganistan içlerinde faaliyet göstermeye başladı. TTP saldırıları, özellikle 2018 yıllarından sonra artmaya başlarken, 2020 yılı hem siyasi hem de askeri açıdan TTP için yeniden yükseliş yılı oldu.

2020 yılı içerisinde TTP, kabile bölgelerindeki saldırılarını artırırken, grubun tek bir çatı altında birleştirilmesi için ciddi çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalara, Müftü Ebu Mansur Asım (Nur Veli Mesud) liderliğindeki TTP'nin merkezi yapılanması öncülük etti.

birlesmettp1.jpeg

Hekimullah Mesud'un grubunun, Pakistan Talibanı'nın merkezi yapılanmasının lider yardımcısı Müftü Mezahim'e (Müftü Hifzullah) bağlılık yemini ettiği anlar, 2020 Temmuz

Şiryar Mesud'un ölümü sonrası liderlik ettiği grubun liderliğine Muhlis Yar getirildi. Bu grup, 2020 yılı Temmuz ayında, TTP'nin merkezi grubuna tekrar katıldı. 2014 yılında ayrılan Cemaat el Ahrar ve Hizb el Ahrar da 2020 yılının Ağustos ayında TTP'nin merkezi yapılanmasına tekrar katıldı.

Böylece, Afganistan-Pakistan sınırındaki tüm TTP grupları tek çatı altında birleşmiş oldu. Birleşmenin ardından, bölgede düzenlenen saldırılarda ciddi bir artış gözlendi.

Bugüne gelindiğinde TTP, Afganistan-Pakistan sınırında etkinliğini artırmakta ve bölgenin geleceğinde söz sahibi olacak bir aktör pozisyonunu yeniden kazanmakta.

Özellikle Afganistan'da Taliban'ın yeniden iktidara gelmesiyle, Pakistan Talibanı'nın gücünü daha da artırması bekleniyordu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.