Tunus'ta seçimler bitti: Nahda Hareketi zafer ilan etti

Tunus'ta seçimler bitti: Nahda Hareketi zafer ilan etti

Tunus'ta gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde Nahda Hareketi ve Tunus'un Kalbi partisi ayrı ayrı zafer ilan etti.

Tunus'ta katılımın düşük olduğu parlamento seçimlerinde oyların sayılmasına başlanmasından kısa bir süre sonra hem Tunus'un Kalbi Partisi hem de Nahda Hareketi zaferlerini ilan etti.

Bir Nahda Hareketi sözcüsü internet üzerinden yayınlanan videoda ilk sonuçlara göre önde olduğunu belirtti.

İki parti de zaferini ilan etti

Devlet televizyonunda yayınlanan ve Sigma Conseil tarafından yapılan bir sandık çıkışı anketine göre Nahda oyların yüzde 17,5'ini almış görünüyor. İkinci sırada ise yüzde 15,6'lık oyla en güçlü rakibi Tunus'un Kalbi Partisi görülüyor.

Öte yandan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalan ve halen tutuklu bulunan aday Nebil el-Karvi oyların sayılmaya başlanmasından yarım saat sonra basın bürolarında gönderdiği e-posta ile başında bulunduğu Tunus'un Kalbi Partisi'nin ilk sırada olduğunu belirtti. Açıklamada bu bilginin nereden geldiği belirtilmezken yüksek seçim kurulundan gelen ilk sinyallerin bu yönde olduğu savundu.

Katılım düşük kaldı

Tunus, 217 sandalyeli parlamentosundaki temsilcilerini seçmek için bugün sandık başına gitti.

Katılımın düşük seyrettiği seçimlerde, Yüksek Seçim Komisyonu, yerel saatle 14.30'da yurt içindeki katılımın yüzde 23,49, yurt dışında yüzde 12 olduğunu paylaştı.

Ülkede 7 milyon 81 bin 307 seçmen için oy verme işlemi yerel saatle 08.00'de başlarken, Tunuslular, 217 milletvekilini belirlemek için 27'si yurt içinde, 6'sı da yurt dışında olan seçim bölgelerinde oy kullandı.

Tunus parlamentosundaki 18'i diasporadan olmak üzere 217 sandalye için 15 binden fazla aday yarıştı. Arap Baharı sürecinde Zeynel Abidin Bin Ali yönetiminin devrilmesinin ardından düzenlenen üçüncü genel seçimde oy verme işlemi Tunus yerel saatiyle 18.00'de bitti.

instabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.