1. EKONOMİ

  2. Türk Lirası ekim ayında değer kaybetti
Türk Lirası ekim ayında değer kaybetti

Türk Lirası ekim ayında değer kaybetti

Türk Lirası ekim ayında önde gelen dövizler arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

A+A-

Türk Lirası ekim ayında önde gelen dövizler arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

Suriye'nin kuzeydoğusuna başlatılan Barış Pınar Harekatı sonrası ABD ve diğer ülkelerden gelen yaptırım tehditleri Türk Lirası'nın Amerikan Doları karşısında gerilemesine yol açtı.

Yükselen ekonomilerdeki para birimlerinin ortalama endeksini gösteren MSCI Yükselen Piyasalar Döviz Endeksi dolar karşısında ekim ayı başından bu yana yüzde 1,3 oranında değer kazanırken Türk Lirası yüzde 5 oranında düştü.

Yükselen ekonomi para birimlerindeki artış genel olarak ABD ve Çin arasında imzalanan kısmi ticaret anlaşmasından kaynaklanırken Türkiye'ye yönelik yaptırım tehditleri Lira'nın ters yönde seyir izlemesine yol açtı.

ABD Başkanı Donald Trump pazar günü Ankara'nın fazla ileri gitmesi halinde "büyük bir yaptırımın" yolda olacağını söyledi. Avrupa Birliği ülkeleri de Türkiye'ye silah ihracatını durdurma kararı alırken pazartesi yapılan toplantıdan ortak bir ambargo kararı çıkmadı.

Bankalardan olumsuz görüş

Yatırım bankaları da Türk Lirası hakkında olumsuz görüşler bildirdi. JP Morgan Türk Lirası'nı Rus Rublesi ile birlikte politik belirsizliklere maruz kalmaya en açık para birimi olarak gösterdi. Goldman Sachs jeopolitik riskler ve ekonomi politikaları konusunda uyarırken, Rabobank Türk Lirası'nın yeni bir kur krizinin eşiğinde olabileceğini belirtti.

Deutsche Bank Türk Lirası cinsi sabit getirili yatırım araçları üzerindeki "pozitif" görüşünü kaldırdı. Oxford Economics de Türkiye ile ilgili görünümünü düşürdü.

Rabobank'dan Piotr Matys, "Eğer Amerikan Kongresi Türkiye'ye yaptırım uygulama kararı alırsa şu anki göreceli düşük kayıplar sadece bir başlangıç olabilir." yorumunda bulundu.

wp-005.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler