1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye-ABD Arasında Siyasi Kriz Kapıda Mı?
Türkiye-ABD Arasında Siyasi Kriz Kapıda Mı?

Türkiye-ABD Arasında Siyasi Kriz Kapıda Mı?

Başbakan Yıldırım ile ABD Genelkurmay Başkanı Dunford arasındaki görüşmenin detayları belli oldu

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım'ın Ankara'yı ziyaret eden ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'a "O adam (Fethullah Gülen) iade edilmezse ciddi sıkıntı yaşanır" mesajı verdiği ve "Daha kararlı ve kuvvetli bir kınama beklerdik" dediği bildirildi.

Hürriyet'ten Deniz Zeyrek'in haberine göre; Bağdat dönüşü Türkiye'ye gelen ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, ziyaret nedenini ABD medyasına açıklarken, "Muhatabım, General Akar'ı uzun zamandır tanırım. Arkadaşımın iyi olduğundan emin olmak istedim" dedi. 

15 Temmuz gecesi Türkiye'de yaşanan darbe girişiminin detaylarını bizzat Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'dan dinleyen Dunford, temasları hakkında kamuoyuna bilgi verirken IŞİD ile mücadelede işbirliği ve bölgesel konularla sınırlı tuttu.

'İNCİRLİK VE DİYARBAKIR ÜSLERİNE ERİŞİM DEVAM EDECEK'

ABD Savunma Bakanlığı sitesinden yayınlanan bilgilendirmede Dunford'un Başbakan Binali Yıldırım'la görüşmesine ilişkin bölümde, özel bir anektoda yer verilmedi, ancak Ankara'daki bütün toplantılarda 'bölge sorunlarıyla uğraşmak için Türkiye ve ABD'nin işbirliği'ne ihtiyaç duyulacak' cümlesini duyduğu anlatıldı. 

Bilgilendirmede ABD'nin IŞİD karşıtı operasyonlarda ihtiyaç duyduğunda İncirlik ve Diyarbakır gibi üslere erişiminin devam edeceği vurgulandı. Pentagon duyuruları arasında yer alan haberde Dunford'un bütün görüşmelerinde Fethullah Gülen'in iade edilmesinin istendiğine dikkat çekilerek, "Suçlayıcı değildi. Türk liderler, darbenin arkasında Gülen'in olduğuna inanıyor" yorumuna yer verildi.

'İADE OLMAZSA ANKARA-WASHİNGTON ARASINDA CİDDİ SORUN YAŞANIR'

Dunford'un Yıldırım ile yaptığı görüşmede, Yıldırım'ın çok net bir tavır sergilediği bildirildi. Üst düzey bir diplomatik yetkili, Yıldırım'ın darbe girişiminin ardından yapılan soruşturmada darbecilerle Gülen arasındaki bağın net bir şekilde anlaşıldığına dikkat çekerek, "Hal böyleyken, sizden daha kararlı daha kuvvetli bir kınama beklerdik. O adam orada kalırsa ciddi sıkıntı yaşarız" dediğini aktardı. 

Yıldırım, Dunford ile görüşmesinde, ABD'nin PYD ile ilişkilerine de dikkat çekerek, “PYD-PKK ilişkisi ortada, müttefikimiz olarak yanımızda olmanızı bekleriz. Hem PYD, hem FETÖ konusundaki tavrınız Türkiye kamuoyunda haliyle tepki çekiyor" dedi. Kaynaklar, Türkiye'nin ısrarının Fethullah Gülen iade edilene dek süreceğini belirterek şunları söyledi: "İade edeceklerini umuyoruz. Soruşturmada ikna edici deliller ortaya çıktı. Ayrıca FBI'ın 2006 tarihli raporları var. ABD'deki Gülenist okullarla ilgili detaylı ayrıntılar New York Times gibi gazetelerde de çıktı. İade olmazsa, Ankara-Washington arasında ciddi sorunlar yaşanır…"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.