1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye askeri güç sıralamasında 9'uncu sırada
Türkiye askeri güç sıralamasında 9'uncu sırada

Türkiye askeri güç sıralamasında 9'uncu sırada

Türkiye'nin almayı planladığı S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle ABD ile yaşanan F-35 krizi hava üstünlüğünün ülkelerin savunma kapasitelerindeki etkisini bir kere daha gündeme getirdi.

A+A-

Global Fire Power'ın uçak sayısı, çeşitliliği, operasyonel insan gücü, coğrafi faktörler ve ittifakları göz önünde bulundurarak hazırladığı 2019 ülkelerin hava gücü endeksine göre ABD 13 bin 398 puanla açık ara önde yer alıyor. Onu 4 bin 78 puanla Rusya, 3 bin 187 puanla Çin takip ediyor.

Türkiye ise Mısır'ın hemen arkasında bin 67 puanla onuncu sırada yer alıyor.

Toplam askeri güç sıralamasında da ABD lider; Türkiye dokuzuncu sırada

Ülkelerin savaşa katılma çağındaki birey sayısı, her yıl askerlik yaşına ulaşan genç nüfusu, toplam askeri personeli, hava gücü ve çeşitliliği, kara gücü ve çeşitliliği, deniz gücü ve çeşitliliği, doğal kaynakları, lojistik altyapısı, savunma bütçesi ve ülkenin genel finansal gücü, coğrafi şartları gibi etkenlerin göz önüne alındığı toplam askeri güç sıralamasında da ilk üç sırayı yine ABD, Rusya ve Çin alıyor.

Hava gücünde onuncu sırada olan Türkiye toplam askeri güç endeksinde dokuzuncu sırada yer aldı.

Bu etkenler göz önüne alınarak oluşturulan endekste mutlak hava gücü 0.0000 olarak temsil ediliyor ama gerçek hayatta buna ulaşılması mümkün olmuyor. Buna göre ülke puanları sıfıra yaklaştıkça endeks sıralamasında yeri o denli yüksek oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler