1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye bugün S-400'leri test edecek mi?
Türkiye bugün S-400'leri test edecek mi?

Türkiye bugün S-400'leri test edecek mi?

Türkiye'nin bugün Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerini test etmesi bekleniyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Türkiye'nin karadeniz bölgesinde bulunan Sinop ilinde hava sahasının kullanımına dair ilan ettiği ve 16-17 Ekim tarihlerini kapsayan atış eğitimi Navtex'i Rusya'dan satın alınan S-400 hava savunma sistemlerinin bugünler içerisinde test edileceği ihtimalini kuvvetlendirdi.

Türkiye tarafından yayınlanan Havacılara Bilgi Notu (NOTAM) içeriğinde Sinop hava sahasının 16-17 Ekim tarihleri arasında atış eğitimi nedeniyle trafiğe kapalı olacağı belirtilmişti.

Havacılara Bilgi Notu içeriğinin, Sinop için 200 bin feet (61 kilometre) irtifa sınırlamasını içerdiği ifade ediliyor. Ayrıca notta "Füze atışları yapılacaktır" ifadelerinin de geçtiği belirtiliyor.

Türkiye ile Rusya arasında S-400 hava savunma sistemlerinin satışını kapsayan anlaşma Eylül 2017'de imzalanmış, ilk sistemler Temmuz 2019'de Türkiye'ye teslim edilmişti. 

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın alması ABD'nin tepkisine neden olurken, Türkiye'ye yaptırım açıklamaları kamuoyunu bir dönem oldukça meşgul etmişti. 

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler