Türkiye, casusluk iddiaları üzerine Lahey'deki diplomatını geri çağırdı

Türkiye, casusluk iddiaları üzerine Lahey'deki diplomatını geri çağırdı

Casusluk faaliyetleri ile suçlanan Lahey'deki Türkiye Büyükelçiliği'nde görevli bir diplomat merkeze geri çağrıldı.

Hollanda hükümeti, Türkiye'nin, 15 Temmuz darbe girişimine Hollanda'da sempati duymuş olabilecek isimlerin olduğu bir liste hazırlamakla suçlanan diplomatı Yusuf Acar'ı merkeze geri çağırdığını açıkladı.

DW'nin haberine göre; Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği'nde Din İşleri Ataşesi olarak görev yapan Yusuf Acar, Hollanda'da yaşayan Gülen yapılanması üyeleri ve 15 Temmuz darbe girişimi taraftarları hakkında fişleme yaptığı ve liste tuttuğu gerekçesi ile tartışmalara neden olmuştu.

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Hollanda temsilcisi olan Acar'ın faaliyetlerini ‘kabul edilemez‘ olarak nitelendirmişti. Koenders daha önce ‘istenmeyen kişi‘ ilan ettiği Acar'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hollanda'ya uzanan kolu olduğunu öne sürerek, bunun "Erdoğan‘ın giderek artan otoriter yönetim biçiminin bir tezahürü" olduğunu savunmuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.