1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Türkiye Cerablus Operasyonunu Başlattı
Türkiye Cerablus Operasyonunu Başlattı

Türkiye Cerablus Operasyonunu Başlattı

Türkiye uluslararası koalisyon güçleriyle birlikte Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus’ta IŞİD örgütüne karşı operasyon başlattı.

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri, uluslararası koalisyon hava kuvvetleriyle birlikte Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus bölgesine operasyon başlattı. Operasyonun çarşamba günü erken saatlerde Türkiye sınırına yakın Cerablus'taki IŞİD mevzilerini hedef aldığı bildirildi. Cerablus'ta, IŞİD ve YPG birlikleri çatışıyor.

Cerablus Operasyonu Dünya Basınında​

Cerablus Operasyonundan İlk Görüntüler

ABD: Havadan Koruma Sağlayacağız​

Şam'dan Cerablus Tepkisi: Operasyon Egemenliğimizin İhlali

Anadolu Ajansı'nın haberine göre operasyon savunma amaçlı, IŞİD örgütüne karşılık vermek ve Türkiye sınırını terör örgütünden temizlemek amaçlı başlatıldı. IŞİD'e karşı mücadeleyi artırmayı hedefleyen Türkiye'nin, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona destek vermeyi hedeflediği bilgisi verildi. Askeri kaynaklar, havadan 12 hedefin vurulduğu bilgisini verdi.

Salı günü IŞİD kontrolündeki bölgeden Türkiye sınırındaki Karkamış'a havan mermileri ve Kilis'e roket mermileri isabet etmiş, TSK obüs ve top atışları ile karşılık vermişti. Salı günü Karkamış sakinlerinden kenti tahliye etmeleri istenmişti.

Biden ziyareti öncesi

Suriye harekatı, bugün ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Ankara'da yapacağı temaslar öncesine denk geldi. Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım hafta sonu Türkiye'nin Suriye krizinin çözümünde daha aktif bir rol alacağını açıklamıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Gaziantep'te 54 kişinin ölümüyle sonuçlanan canlı bomba saldırısı sonrasında "Türkiye sınırının IŞİD örgütünden tamamen temizlenmesi gerektiğini" kaydetmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.