1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Türkiye F-35 programından çıkartılmayı cevapsız bırakmaz"
"Türkiye F-35 programından çıkartılmayı cevapsız bırakmaz"

"Türkiye F-35 programından çıkartılmayı cevapsız bırakmaz"

Gazeteci Murat Yetkin, ABD'nin Türkiye'yi sözleşme hükümlerini ihlal etmediği halde F-35 programından çıkardığını ve "Ankara'nın bunu cevapsız bırakmayacağını" ifade etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Gazeteci Murat Yetkin, yazısında ABD'nin Türkiye'yi sözleşme hükümlerini ihlal etmediği halde F-35 programından çıkardığını ve "Ankara'nın bunu cevapsız bırakmayacağını" ifade etti.

Yetkin ayrıca ABD'nin Türkiye'ye uygulaması beklenen CAATSA yaptırımları ile ilgili olarak, "Türkiye’yi Rusya ile daha fazla işbirliğine -ve enerji, turizm ve tarım ihracatından sonra savunmada da giderek daha bağımlı hale gelmesini istemiyorsa, ABD’nin akılcı tutumu, CAATSA yaptırımlarını zamana yayıp hafif tutmak olur" değerlendirmesinde bulundu.

Yetkin'in yazısının ilgili bölümü şöyle: 

Nasıl ABD Türkiye’nin talep ve tehditlerine rağmen S-400 alarak uluslararası düzeyde karizmasını çizmesini cevapsız bırakmadıysa, Türkiye’de ABD’nin sözleşme hükümlerini ihlal etmediği halde F-35’leri iptal etmesini cevapsız bırakmaz.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in F-35 kararı sonrasında ilk tepkisi o nedenle, Türkiye’nin kararının sonuçları olacak. Bu hepimiz için kötü oldu” şeklinde geldi. Stoltenberg Haziran’daki Türkiye ziyaretinde F-35 iptalinin sadece Türkiye değil, bütün NATO savunmasını zayıflatacağını söylemişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in fırsatçılık yaparak “Bizden uçak alın” demesini bir yana bırakalım ama Türkiye bunu cevapsız bırakamaz.

Yakın geçmişte, 1974 Kıbrıs harekatına tepki ve Afyon ekimini yasaklatma amacıyla ABD tarafından 1975’te ilan edilen silah ambargosuna, Türkiye’de en çok Amerikan yanlısı olmakla suçlanan başbakanı Süleyman Demirel’in tepkisi İncirlik dahil bütün üsleri Amerikan kullanımına kapatmak olmuştu. Bu durum üç yılda sürmüştü.

Şimdi Türkiye’nin önünde bir de Kongre’nin Rusya’ya uygulanan yaptırımları delen ülkelere uyguladığı CAATSA yaptırımları tehdidi bulunuyor.

Türkiye’yi Rusya ile daha fazla işbirliğine -ve enerji, turizm ve tarım ihracatından sonra savunmada da giderek daha bağımlı hale gelmesini istemiyorsa, ABD’nin akılcı tutumu, CAATSA yaptırımlarını zamana yayıp hafif tutmak olur. Aslında Türkiye’ye Patriot da satma şartıyla bu Trump’ın planıdır. Bu plan Türk ekonomisini de fazla vurmaz.

Ama tabloda akılcı davranış biçimi, zaten çok kötü yönetilmiş süreci daha da tırmandırmayacak siyasi aktörler ve ortam göremediğinizi söylüyorsanız, maalesef haklısınız.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler