1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye ile Katar 'stratejik ortak' olacak
Türkiye ile Katar 'stratejik ortak' olacak

Türkiye ile Katar 'stratejik ortak' olacak

Türkiye ile Katar arasında 'süregelen işbirliğin kapsamlı stratejik ortaklığa' dönüşeceği duyuruldu.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Katar Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile süregelen işbirliğinin ‘kapsamlı stratejik ortaklığa’ dönüşeceğini duyurdu. Açıklama bakanlığın resmi Twitter hesabından yapıldı.

Söz konusu ‘kapsamlı stratejik ortaklık’ kararının Pazartesi günü Doha’da yapılan “Katar-Türkiye Yüksek Stratejik İstişare Komitesi”nde alındığı ifade edildi.

Türkiye, başta Suudi Arabistan olmak üzere Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır gibi ülkelerin, 2017 yılından bu yana Katar’a yönelik yaptırım kararlarına karşın Doha’yla yakınlaşmasını sürdürdü. Söz konusu ülkeler Katar’ı teröre destek vermekle suçluyorlar.

Doha ise bu suçlamaları reddediyor ve kendisine uygulanan ambargonun hedefinin Katar’ın egemenliği olduğunu iddia ediyor.

2017’de Katar’a yönelik ambargo kararlarının alınmasının hemen ardından Türkiye, bu ülkeye hem gıda sevkiyatı sağlamış hem de bölgeye Türk askerlerini göndermişti.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler