1. HABERLER

  2. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  3. Türkiye Türksat 5A'yı fırlattı
Türkiye Türksat 5A'yı fırlattı

Türkiye Türksat 5A'yı fırlattı

Türkiye, yeni haberleşme uydusu Türksat 5A'yı ABD'den uzaya gönderdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Türkiye, yeni haberleşme uydusu Türksat 5A'yı ABD'den uzaya gönderdi.

Uydunun Türkiye saatiyle 8 Ocak günü 04.26'da fırlatılması bekleniyordu. Ancak hava muhalefeti sebebiyle yaklaşık 1 saat ertelenen fırlatma, Türkiye saatiyle 05.15'de gerçekleştirildi.

Uydu, SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle ABD/Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden fırlatıldı.

Yaklaşık 4 ay sonra faaliyete geçecek

Fırlatmanın ardından ilk açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan geldi.

Fırlatmadan 35 dakika sonra uydudan ilk sinyalin alındığını ifade eden Karaismailoğlu, uydunun yolculuğunun yaklaşık 4 ay süreceğini, bunun ardından gerekli testlerin yapılıp uydunun faaliyete alınacağını kaydetti.

Türksat 5A'nın faaliyete geçmesiyle, Türkiye'nin aktif uydu sayısı 4'e ulaşacak.

31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek olan Türksat 5A uydusunun, manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına alması bekleniyor.

12 kilowatt gücüne ve 3 bin 500 kilogram fırlatma kütlesine sahip olan uydu, Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'i kapsayan bir coğrafyada 1728 Megahertz kapasiteyle TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

Tamamen elektrikli itki sistemine sahip olan Türksat 5A uydusunun, 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık dört ay sürmesi ve 2021 yılının ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler