1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye, vatandaşların eylemlerine göre puanlandırıldığı 'Sosyal Kredi Sistemi'ne mi geçiyor?
Türkiye, vatandaşların eylemlerine göre puanlandırıldığı 'Sosyal Kredi Sistemi'ne mi geçiyor?

Türkiye, vatandaşların eylemlerine göre puanlandırıldığı 'Sosyal Kredi Sistemi'ne mi geçiyor?

Çin'de uygulanan sistem, vatandaşların eylemlerine ve karıştıkları suçlara göre puanlandırılması esasına dayanıyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

'Sosyal Kredi Sistemi', Çin'in devlet politikaları ile özdeşleşen bir kavram haline gelmişti.

Bu doğrultuda vatandaşlar yüz tanıma, sosyal medya kullanımı ve yapay zeka teknolojileriyle puanlanıyordu. Puanlama, vatandaşların suç ve kabahatleri gibi temel eylemlerin yanı sıra sosyal medya kullanımı, kırmızı ışıkta geçme, yasak bölgelerde sigara içme gibi konuları da kapsıyordu.

Erdoğan'dan açıklama

Türkmenistan dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de de benzer bir sisteme geçilebileceğinin işaretini verdi.

Gazetecilerden biri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Bir kişinin kontrol olmadan metroya bıçakla girebiliyor olmasından hareketle şiddete karışmış bireyleri HES kodu benzeri bir sistemle kamunun çeşitli alanlarından alıkoymak mümkün olabilir mi?" sorusunu yöneltti.

Erdoğan, soruya şu şekilde yanıt verdi:

"Bu söylediğiniz İçişleri Bakanlığımızın gündeminde. Her türlü tedbiri alacağız. Yoğun bir şekilde bunların üzerine gideceğiz. Giriş kontrollerini ya da içeride polisiye tedbirleri artırmak noktasında gerekli adımlar atılıyor, atılacak."

Söz konusu puanlama sistemiyle, puanı olumsuz anlamda yüksek olan vatandaşların toplu taşıma, uçak ve trenler gibi kamusal alanlara alınmaması da mümkün olabilecek.

Uygulamanın hayata geçip geçmeyeceği ise belirsizliğini koruyor.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.