1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Türkiye'den ABD'ye 'güvenli bölge konusunda oyalama' mesajı
Türkiye'den ABD'ye 'güvenli bölge konusunda oyalama' mesajı

Türkiye'den ABD'ye 'güvenli bölge konusunda oyalama' mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Güvenli Bölge'nin tesisine yönelik çalışmalara ilişkin telefon görüşmesi yaptı.

A+A-

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Güvenli Bölge'nin tesisine yönelik çalışmalara ilişkin telefon görüşmesi yaptı. Bakan Akar, meslektaşına güvenli bölge konusunda oyalama olması durumunda çalışmaların biteceğini söyledi

Akar-Esper görüşmesinde, Türkiye'nin güneyinde bir terör koridoru kurulmasına izin verilmeyeceği vurgulandı. Görüşmede, Türkiye'nin ABD'den silah ve mühimmat başta olmak üzere terör örgütü PKK/PYD/YPG'ye desteğini tamamen sonlandırması istendi. Görüşmeye ilişkin bakanlıktan yapılan açıklamada Bakan Akar'ın ABD'li meslektaşına "güvenli bölge konusunda oyalama ya da geciktirme olması durumunda çalışmaların biteceği ve bunda son derece kararlı olduklarını" vurguladı.

Bakan Akar ayrıca Türkiye’nin sadece kendi ülkesi ve milletinin güvenliğini değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar ve Yezidiler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenliğini istediğini aktardı.

Bakan Akar'ın "gerektiğinde planlarımızın hazır olduğunu söylemenin de bir tehdit olarak algılanmaması gerektiğini" ifade ettiği belirtildi.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler