1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Türkiye'den Arap Birliği'nin açıklamasına kınama
Türkiye'den Arap Birliği'nin açıklamasına kınama

Türkiye'den Arap Birliği'nin açıklamasına kınama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Arap Birliği'nin Türkiye aleyhindeki açıklamasını kınadıklarını açıkladı ve birkaç yönetimin Arap Birliği üzerinde vesayet kurmaya çalıştığını belirtti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Türkiye, Arap Birliği geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi suçlayan bildirisini kınadığını açıkladı.

Arap Birliği geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin Suriye ve Libya'daki askeri varlığını "Arap ülkeleri işgal" olarak niteleyen ve Türkiye'yi "aşırılık yanlısı gruplara ev sahipliği yapmakla" suçlayan bir bildiri yayınlamıştı. Türkiye'ye Suriye'den ve Libya'dan çekilme ve "aşırılık yanlısı gruplardan desteği çekme" çağrısı yapmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Arap Birliği'nin bu bildirisini kınadıklarını, Arap Birliği'ni Arap ülkelerinin çoğunu temsil etmeyen birkaç yönetimin ele geçirmeye çalıştığını ve diğer ülkelerin rızasını almadan Arap Birliği sekreterliğine bildiriler yayınlattığını belirtti.

Suçlamaları "klişe" olarak nitelendiren Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Türkiye'nin "aşırılık yanlısı grupları" desteklemediğini, Suriye'deki askeri varlığının Suriye üzerinden Türkiye'ye yönelik tehdide karşı, Libya'daki askeri varlığının ise meşru hükümetin talebine binaen olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşmenin ön görüşmelerini yürüttüğü sırada, Arap Birliği tarafından yayınlanan bu bildirinin, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri yönetimince Arap Birliği'ne dayatıldığı iddiaları ise dikkat çekici bulunuyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.