Türkiye'den Berlin'deki Libya konferansında 'muhalefet şerhi'

Türkiye'den Berlin'deki Libya konferansında 'muhalefet şerhi'

Almanya'nın ev sahipliğinde ve Birleşmiş Milletler'in himayesinde uluslararası aktörlerin katılımıyla gerçekleştirilen İkinci Berlin Konferansı sona erdi.

Almanya'nın ev sahipliğinde ve Birleşmiş Milletler'in himayesinde uluslararası aktörlerin katılımıyla gerçekleştirilen İkinci Berlin Konferansı sona erdi.

Euronews'in haberine göre, Libya meselesine siyasi çözüm bulmak amacıyla düzenlenen konferansa, Libya'dan Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Menfi, Başbakan Abdulhamid Dibeybe ve Libya ile ilgili ülkelerin dışişleri bakanları katıldı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, 16 ülke ve dört uluslararası kuruluştan temsilcilerin katıldığı konferansı, "başarılı" olarak değerlendirdi.

Konferansın en önemli gündem maddelerini ülkede aralık ayında yapılması planlanan seçimler ile yabancı savaşçıların Libya'yı terk etmesi oluşturdu.

Bir gün süren konferansın ardından 58 maddelik sonuç bildirgesi yayınlandı.

Bildiride "24 Aralık seçimlerinin belirlendiği şekilde gerçekleşmesi için gerekli anayasal ve hukuki düzenlemeler uygulanmalıdır." ifadesi yer aldı.

Konferansın ardından açıklama yapan Libya Dışişleri Bakanı Necla Menguş, gelecek günlerde her iki taraftaki paralı askerlerin de Libya'dan ayrılmasını umduklarını söyledi.

Aynı basın toplantısında konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise, 'Türkiye ile Rusya'nın olası bir geri çekilmenin dengeyi koruma adına adım adım olacağı ve bir gecede tamamlanmayacağı konusunda bir görüş birliği içinde olduklarını' dile getirdi.

Maas, "Libya'da barış ve istikrar için 24 Aralık'ta yapılacak seçimler kadar önemli hiçbir şey yok." dedi.

Seçim tarihine saygı gösterilmesi çağrısında bulunan Maas, "Onlarca yıllık diktatörlük ve yıllar süren çatışmaların ardından Libya halkı artık sesini duyurmak istiyor." diye konuştu.

Alman Bakan, Libya'nın güvenli ve istikrarlı olması için tüm tarafların masaya oturduğunu belirterek, "Bugün barış ve istikrar çabalarında yeni bir aşama başladı." ifadesini kullandı.

Paralı askerler ile eğitim için Libya’da bulunan güçlerin karşılaştırılmaması gerektiğini anlatan Maas, "Ancak bu genel olarak bir sorun değil. Bu sadece sıralama söz konusu olduğunda bir konudur. Çünkü hepimiz biliyoruz ki bu yabancı güçlerin geri çekilmesi parça parça yapılmalıdır ve bu nedenle sadece operasyonel konularda rol oynayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Türkiye, sonuç açıklamasının beşinci maddesinde yabancı askerlerin ülkeden çekilmesine dair hükme muhalefet şerhi koydu.

Libya'da Türkiye'nin destek verdiği, BM tarafından tanınan başkent Trablus'taki hükümete bağlı birlikler ile ülkenin doğusundaki Rusya destekli General Halife Hafter'e bağlı güçler arasında savaş yaşanıyor.

ABD ve AB'nin yanı sıra Mısır yönetimi, Türkiye ile Rusya'nın getirdiğini belirttikleri paralı savaşçıları Libya'dan çekmesi çağrısında bulunuyor.

Toplantıya telekonferans yoluyla katılan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de Libya'ya yönelik devam eden geniş çaplı dış müdahaleye de karşı olduğunu söyledi.

Guterres, diğer ülkelerden askerlerini çekmelerini talep etti.

İlaveten Libya'da paralı savaşçı bulunduran gruplardan tüm savaşçılarını geri çekmesini istedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ayrıca BM gözlemcilerinin ateşkesi izlemek için yakında Trablus'a gideceğini kaydetti.

Türkiye, Trablus merkezli hükümetin resmi daveti üzerine Libya'ya asker göndermişti.

Konferans öncesi Almanya Dışişleri Bakanı Maas ile ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Libya'da konuşlu tüm yabancı askerlerin bu ülkeden çekilmesi çağrısında bulundu.

Seçimlere atıfta bulunan Blinken, "Libya'nın güvenli ve egemen bir ülke olarak ilerlemesine gerçekten katkı sağlamak için son yıllarda sahip olmadığımız bir fırsata sahibiz." değerlendirmesini yaptı.

BM tahminlerine göre, Aralık 2020'de Libya'da yaklaşık 20 bin yabancı paralı asker konuşlandırıldı ve bu rakam önemli kayda değer bir oranda değişmedi.

Ayrıca ülkedeki gruplara verilen silah desteği de durmadı.

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.