1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye'den BM'ye Barış Pınarı Harekatı mektubu
Türkiye'den BM'ye  Barış Pınarı Harekatı mektubu

Türkiye'den BM'ye Barış Pınarı Harekatı mektubu

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, BM'ye mektup yazarak Suriye'ye düzenlenen harekatın "orantılı" olduğunu ifade etti.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin perşembe günü yapacağı kapalı oturumun öncesinde Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu tarafından gönderilen mektupta, askeri operasyonun antlaşmaya uygun olduğu belirtildi. Yazıda, "Önceki terörle mücadele operasyonlarında da olduğu gibi Türkiye'nin tepkisi orantılı, ölçülü ve sağduyulu olacaktır." ifadeleri yer aldı.

BM Antlaşması'nın meşru müdafaa hakkı tanıyan 51. maddesi kapsamında harekatın yürütüldüğü belirtilen açıklamada, "Operasyon sadece teröristleri ve onların sığınaklarını, barınaklarını, çukurlarını, silahlı araçlarını ve teçhizatını hedef alacaktır." denildi.

BM Genel Sekreteri Guterres: Çok endişeliyiz

Diğer yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'nin kuzeyinde yaşanan gelişmelerle ilgili çok endişeli olduklarını duyurdu.

BM Sözcüsü Farhan Hak tarafından yapılan açıklamalarda, Türkiye tarafından yürütülen harekatın BM Antlaşması'na ve uluslararası savaş hukukuna tamamen uygun olması gerektiği vurgusu yapıldı.

Sivillerin ve sivil alt yapıların korunması çağrısını yapan Hak, "Guterres Suriye'de askeri müdahalenin bir çözüm olmadığını düşünüyor." ifadelerini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesi perşembe günü Barış Pınarı Harekatı'nı görüşmek üzere kapalı oturumda toplanacak.

haber-altliklari.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.