1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Türkiye'den İran'ın 'baraj' suçlamasına yanıt
Türkiye'den İran'ın 'baraj' suçlamasına yanıt

Türkiye'den İran'ın 'baraj' suçlamasına yanıt

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, İran'ın Türkiye'nin inşa ettiği barajlara yönelik suçlayıcı ifadelerine yanıt verdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, İran'ın Türkiye'nin inşa ettiği barajlara yönelik suçlayıcı ifadelerine yanıt verdi.

Yazılı bir yanıt yayınlayan Bilgiç, İran'ın iddialarının bilimsellikten uzak olduğunu ifade etti.

Bilgiç, İran'ın Türkiye'yi suçlamasının sorunların çözümü için gerçekçi bir yaklaşım olmadığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"İran’da son dönemde meydana gelen kum ve toz fırtınaları kaynaklı çevre sorunlarına ve Tahran’da zirveye ulaşan hava kirliliğine inşa ettiğimiz barajların neden olduğuna dair iddialara İran medyasında yoğun bir biçimde yer verilmekte, konu siyasiler tarafından da gündeme getirilmektedir.

Türkiye’deki barajların coğrafyamızda kum ve toz fırtınalarına neden olduğu iddiaları bilimsellikten uzaktır. Kum ve toz fırtınaları büyük ölçüde doğal bir olgudur ve bu bütün çevrelerce kabul edilmektedir. Türkiye’yi ve İran’ı etkileyen kum ve toz fırtınalarının asıl sebebi, dünyadaki en önemli iki toz kaynağı olan Afrika ve Ortadoğu kaynaklı çöl tozlarıdır. Esasen bu fırtınaları iklim değişikliğinin tetiklediği arazi tahribatı, ormansızlaştırma, çölleşme ve kuraklık da artırmaktadır.

Kum ve toz fırtınalarının önlenmesi ve olumsuz etkilerinin hafifletilebilmesini teminen her ülkenin öncelikle üzerine düşeni yapması, su ve toprak kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı yönünde gerekli adımları atması gerekmektedir. Tahran yönetiminin bu tarz sorunlarda Türkiye’yi suçlaması, sorunların çözümü için gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Su konusuna bütünüyle insani açıdan yaklaşan Türkiye, sınıraşan suların kıyıdaş ülkeler arasında anlaşmazlıktan ziyade, bir işbirliği unsuru olduğuna inanmaktadır. Ülkemiz, bugüne kadar aşağı kıyıdaş ülkelerin ihtiyaçlarını gözeten ve uluslararası hukuka saygılı bir anlayışla hareket etmiş, bundan sonra da bu anlayışı sürdürmeye devam edecektir.

Türkiye, bu konuya ilişkin olarak, İran ile akılcı ve bilimsel her türlü işbirliğine açıktır."

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.