Türkiye'nin İncirlik restine ABD'den yanıt

Türkiye'nin İncirlik restine ABD'den yanıt

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın İncirlik Üssü konusundaki sözlerine ABD'li komutandan yanıt geldi.

Hürriyet'ten Tolga Tanış'ın haberine göreEl Bab'da koalisyon güçlerinin Türkiye'ye beklenilen desteği vermediği yönündeki bir soruya Milli Savunma Bakanı Fikri Işık bugün, “Koalisyonun El Bab operasyonunda TSK'ya destek vermemesi düşündürücü. Koalisyonun destek vermemesi, İncirlik Üssü'nü de sorgulatıyor” diye yanıt vermişti.

Öz Kararlılık Operasyonu'nun Sözcüsü Albay John Dorrian, İncirlik Üssü'nün IŞİD'le savaşta “paha biçilmez” olduğunu ve El Bab için Ankara ile diplomatik görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

IŞİD'le savaşı yürüten Albay John Dorrian, gazetecilerin sorularını yanıtladığı haftalık basın toplantısında, İncirlik Üssü'nün koalisyon için önemi konusunda şunları söyledi:

"Ortaklarımız olan güçler için istihbarat, izleme, keşif ve aynı zamanda düşmana ve kaynaklarına karşı saldırı düzenleme açısından İncirlik kullanılmaya devam ediyor ve kesinlikle paha biçilmez. Tüm dünya oradan yürütülen operasyonlar sayesinde daha güvenli. Koalisyon ve IŞİD'e karşı süren savaş için çok önemli bir üs."

Dorrian, İncirlik Üssü'nün koalisyonun erişimine kapatılması konusunda endişeli olup olmadıkları yönündeki bir soruya ise “Bu konuda spekülasyon yapmak uygun olmaz. İki hükümet (ABD ve Türkiye) ve koalisyon arasında çok üst düzey görüşmeler devam ediyor” diye yanıt verdi.

Dorrian, diplomatik görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde koalisyonun El Bab'da Türkiye'ye destek verme kapasitesine sahip olup olmadığı konusunda Suriye'nin kuzeyinde ABD askerlerinin Türk askerleriyle çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Dorrian, istihbarat toplandığını ancak konunun detaylarına giremeyeceğini söyledi. Sözcü, geçen Perşembe koalisyon uçaklarının El Bab'da operasyon yürüten Türk askerlerinin isteği üzerine bomba atmadan El Bab'ın üzerinde uçmalarının El Bab için bir destek anlamına gelip gelmediğine ise açıklık getirmedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.